Takéto ciele si na rok 2015 stanovil minister životného prostredia Peter Žiga.
"Prioritou rezortu v tomto roku bude nový zákon o odpadoch, ktorý Slovensko posunie v tejto oblasti k moderným európskym krajinám, a zonácia Tatranského národného parku," informoval minister.
Dlho pripravovaný zákon o odpadoch schválila vláda na svojom poslednom minuloročnom zasadnutí. Pôvodne sa tak malo stať skôr, legislatívny proces však minister vlani v auguste prerušil a návrh zákona poslal na pripomienkovanie Európskej komisii.
Tá ho podľa jeho slov odobrila, pripomienky mala iba technického charakteru. Poslanci Národnej rady SR by o návrhu mali rokovať už na najbližšej schôdzi. Žigovi sa pritom nepodarilo odstrániť rozpor so Združením miest a obcí. Samosprávam sa nepozdáva, okrem iného to, že majú byť aj naďalej zodpovedné za čierne skládky na ich území.
Žiga vyzdvihol nové protipovodňové stavby. Účinnosť viacerých z nich vlani odskúšali májové povodne. "V tomto roku bude výstavba protipovodňovej ochrany na celom Slovensku pokračovať," uviedol hovorca rezortu Maroš Stano.
Okrem týchto prác by mali intenzívne pokračovať i sanácie zosuvov a odstraňovanie environmentálnych záťaží na celom Slovensku. Vlani sa začala sanácia záťaží v 19 lokalitách, tesne pred Vianocami aj v Devínskej Novej Vsi, kde je skládka nebezpečného ropného odpadu – gudrónov.
Pri všetkých týchto projektoch budú využité prostriedky z eurofondov. Tento rok už z nového Operačného programu Kvalita životného prostredia. Ide o druhý najväčší operačný program Slovenska v nasledujúcom programovom období 2014-2020, pre ktorý EK vyčlenila 3,138 miliardy eur.
"Do oblasti životného prostredia smeruje historicky najviac peňazí. Bude sa z nich budovať napríklad protipovodňová ochrana, vodárenské projekty alebo odstraňovať environmentálne záťaže," upozornil minister Žiga.
Podľa hovorcu envirorezortu chce ministerstvo čo najrýchlejšie vyhlasovať aj prvé výzvy na čerpanie z nového operačného programu. Naďalej otvorenou otázkou ostáva zonácia Tatier, ktorú Žiga prisľúbil zrealizovať do konca svojho volebného obdobia. Návrh mal pôvodne predstaviť už v minulom roku. Podľa Stana sa tak nestalo pre mimoriadnu udalosť, ktorej Tatry vlani čelili.
"Tatranský národný park sa v máji musel vysporiadať s ďalšou veternou kalamitou, čo pozdržalo práce na zonácii parku," vysvetlil. Významnou udalosťou pre rezort by malo byť získanie Vodnej elektrárne Gabčíkovo do správy štátneho podniku Vodohospodárska výstavba. Rezortný podnik by ju mal získať v marci. Slovenským elektrárňam, za ktorými stojí väčšinovo taliansky energetický koncern Enel, vypovedal štát zmluvu na konci minulého roka.