Pri rokovaní s bulharskými lídrami v Sofii sa Bush zároveň pokúšal zmierniť ich obavy, že krajinu nebude chrániť žiadny štít. "Existuje proces, pri ktorom by sme mohli spolupracovať - veľmi transparentným spôsobom zdieľať informácie. Som presvedčený, že by to bolo výhodné pre obe strany, a verím, že Rusko bude vnímať naše rokovania pozitívne," uviedol Bush na tlačovej konferencii.
Ruský prezident Vladimir Putin minulý týždeň navrhol spoločné americko-ruské využívanie protiraketovej základne v Azerbajdžane ako alternatívu k americkému plánu protiraketového štítu, ktorý plánuje umiestniť v Poľsku a Českej republike.
Bush označil jeho návrh za "zaujímavý" a na jeho podnet by sa o otázke spoločnej základne malo rokovať na úrovni najvyšších predstaviteľov armád a diplomatických odborníkov oboch strán. Spojené štáty americké trvajú na tom, že cieľom rozšírenia systému na východ je ochrana pred možnými útokmi zo strany darebáckych štátov, medzi ktoré patrí napríklad Irán, no Rusko verí, že je jediným terčom.
Bulharsko sa zas obáva, že ho žiadny štít chrániť nebude. Bush však uviedol, že navrhovaná protiraketová obrana má za cieľ zastaviť rakety dlhého doletu s možným preletom ponad Bulharsko. "Existujú protiraketové a obranné systémy, ktoré si poradia s raketami stredného doletu, takže skutočnosť, že Bulharsko nie je súčasťou obranného štítu proti raketám dlhého doletu, neznamená, že nedostane vybavenie a pomoc v prípade rakiet stredného doletu," vyhlásil americký líder.
Ďalej uviedol, že počas minulotýždňových rokovaní na summite siedmich najvyspelejších krajín sveta a Ruska (G8) Putinovi jasne naznačil, že Spojené štáty "nepovažujú Rusko za nepriateľa." "Rusko je krajina, s ktorou by sme mali a môžeme mať dobré vzťahy pri riešení spoločných problémov. Jedným z takýchto problémov je Irán. Ďalším je šírenie zbraní hromadného ničenia."
Bush: Verím, že Rusko pochopí výhody spolupráce
SOFIA - Americký prezident George W. Bush vyzval Rusko k spolupráci pri budovaní amerického protiraketového štítu v Európe.