"Vzhľadom na minulosť pána
Európski politici v minulosti vyčítali HZDS najmä jej kontroverzné vládnutie v 90. rokoch, keď sa Slovensko pre prešľapy proti demokracii dostalo do čiastočnej medzinárodnej izolácie. Vlani potom kritizovali vytvorenie vládnej koalície so Slovenskou národnou stranou, ktorá čelí kritike za nacionalizmus.
Mečiarova strana sa chce dostať do ALDE prostredníctvom členstva v Európskej demokratickej strane (EDP), ktoré združuje strany hlásiace sa k politickému stredu. Druhú časť frakcie tvoria členovia liberálnych strán z Európskej liberálnej, demokratickej a reformnej strany (ELDR).
Predseda ĽS-HZDS v sobotu povedal, že strana sa chce dostať do ALDE tak, že získa členstvo v EDP. Ústredná tajomníčka strany Zdenka Kramplová pritom poprela, že by sa ĽS-HZDS hlásila k liberalizmu. Zdôraznila, že plánované členstvo v EDP súvisí s údajne centristickým zameraním strany.
ĽS-HZDS zastupujú v EP traja poslanci - Sergej Kozlík, Peter Baco a Irena Belohorská. V minulosti ĽS-HZDS usilovala o členstvo v konzervatívne zameranej Európskej ľudovej strane (EPP). Jej vstupu však zabránil odpor slovenských pravicových strán, najmä Kresťanskodemokratického hnutia.
ĽS-HZDS s Mečiarom nechcú v európskom parlamente
BRUSEL - Vládnej ĽS-HZDS sa opäť rysujú prekážky v úsilí o politické zastrešenie strany v Európskom parlamente. Šéf liberálno-demokratickej frakcie (ALDE) v EP Graham Watson dnes totiž podmienil členstvo ĽS-HZDS tým, že z jej čela odíde predseda Vladimír Mečiar a strana zmení svoju politiku.