Modro-zlaté fúzy pri neopatrnom čistení pohrebnej masky odpadli. Konzervátori Egyptského múzea v Káhire vraj na opravu použili epoxidové lepidlo. Zástupcovia múzea nehodu, ktorá sa stala ešte vlani, potvrdili. Odmietli však, že by šlo o nedbalosť. Fúzy z pohrebnej masky vraj odstránili zámerne, pretože sa uvoľňovali.
Všetci traja oslovení konzervátori sa ale zhodli na tom, že vedenie prikázalo pamiatku opraviť čo najrýchlejšie a že kvôli tomu bolo použité nevhodné spojivo. „Epoxidová živica vykazuje vysokú spájaciu schopnosť a používa sa na kov alebo na drevo, ale nemyslím si, že bola vhodná pre tak vzácny predmet ako Tutanchamónova zlatá maska,“ uviedol jeden z reštaurátorov. Na maske je vraj viditeľná medzera medzi bradou a fúzami vyplnená „jasne žltou formou“. Ďalší z pracovníkov múzea uviedol, že kolega, ktorý zásah robil, sa pokúsil viditeľné zvyšky zaschnutej živice odstrániť špachtľou a masku pritom poškriabal. Múzeum už zahájilo vyšetrovanie celého incidentu.
Zlatá pohrebná maska faraóna Tutanchamóna je jedna z najvzácnejších pamiatok starovekého Egypta. Otvorenie neporušenej hrobky faraóna britským archeológom Howardom Carterom vyvolalo v roku 1922 vlnu záujmu o dejiny Egypta. Odvtedy káhirské múzeum ročne navštívia milióny turistov.