Nemecká kancelárka Angela Merkelová označila summit v mene predsedajúcej krajiny za úspešný a ubezpečila, že bohaté krajiny svoje sľuby aj naplnia. Summit zároveň schválil plán dvojročného strategického dialógu s rozvíjajúcimi sa ekonomikami. Spolupráca s krajinami ako Čína, India, Brazília, Mexiko alebo Juhoafrická republika sa má zamerať na oblasti klimatických zmien, zdrojov energie a investícií.
Medzi ťažiskové témy summitu ďalej patrili humanitárna kríza v sudánskom Dárfúre, spor o iránsky jadrový program alebo budúcnosť Kosova
Na záver summitu skupiny sa v piatok lídri najvyspelejších krajín sveta stretli s predstaviteľmi afrických krajín. Summit deň predtým odsúhlasil zvýšenie rozvojovej pomoci pre Afriku o 60 miliárd dolárov s dôrazom na boj proti AIDS, malárii a tuberkulóze. Zástupcovia siedmich krajín G8 na čele s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou sa stretli s prezidentmi Egypta, Alžírska, Senegalu, Ghany a Nigérie. "Bola to veľmi úprimná a otvorená diskusia," povedala po stretnutí nemecká kancelárka Angela Merkelová. "Povedali sme, že v mene krajín skupiny G8 si uvedomujeme naše záväzky a radi by sme naplnili sľuby, ktoré sme na seba prevzali, a že tak urobíme," dodala Merkelová.
Na rokovaniach s africkými predstaviteľmi sa nezúčastnil americký prezident George W. Bush, ktorému dočasné zdravotné problémy zabránili aj v stretnutí s predstaviteľmi rýchlo rastúcich ekonomík. Americký prezident sa k rokovaniam summitu pripojil po niekoľkohodinovej prestávke, keď už bol podľa vyjadrenia svojho hovorcu schopný naplno pokračovať vo všetkých aktivitách.
Krajiny skupiny G8 v piatok nedosiahli dohodu o budúcom štatúte Kosova. Angela Merkelová skonštatovala, že v tejto otázke pretrvávajú rozdielne názory. Atmosféru rokovaní označila napriek tomu za konštruktívnu. Rozhovory o Kosove sa na summite G8 v nemeckom Heiligendamme zameriavali na plán OSN o nezávislosti pre juhosrbskú provinciu pod "medzinárodným dohľadom". Plán z dielne osobitného splnomocnenca OSN pre Kosovo Marttiho Ahtisaariho podporujú lídri väčšinových kosovských Albáncov, Spojené štáty a Európska únia. Proti osamostatneniu Kosova ostro vystupuje Srbsko a jeho tradičný spojenec Rusko, ktoré hrozí zablokovaním plánu v Bezpečnostnej rade OSN.
Lídri najvyspelejších krajín sveta oznámili v piatok na summite skupiny G8 v nemeckom Heiligendamme, že podporia tretí súbor sankcií Bezpečnostnej rady OSN (BR) voči Teheránu, ak nezastaví proces obohacovania uránu. Irán napriek dvom rozhodnutiam BR o sankciách stále odmieta zastaviť svoj sporný jadrový program. Najmä západné krajiny na čele so Spojenými štátmi podozrievajú Teherán, že sa pod rúškom civilného programu snaží vyrobiť jadrové zbrane.
Lídri krajín G8 ďalej v piatok v záverečnom vyhlásení k summitu podporili pokračovanie rozhovorov s Pchjongjangom na základe šesťstrannej februárovej dohody z Pekingu o zastavení severokórejského jadrového programu. V texte záverečného vyhlásenia odsúdili jadrové testy KĽDR, ktoré označili za jednoznačnú hrozbu pre medzinárodný mier a bezpečnosť.
V súvislosti s pokračujúcou humanitárnou krízou v juhosudánskom Dárfúre vyzval summit G8 vládu v Chartúme, aby umožnila medzinárodným jednotkám vstup do oblasti, kde si vojna vyžiadal už viac ako 200 tisíc ľudských životov a viac ako milión osôb vyhnala z domovov. Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy zároveň oznámil konanie medzinárodnej konferencie o Dárfúre, ktorú zvolal na 25. júna do Paríža. Podľa Sarkozyho všetky krajiny G8 súhlasili s tým, že budú vyvíjať tlak na vedenie Sudánu, aby akceptovalo politické riešenie s cieľom konflikt ukončiť.
Merkelová označila summit G8 za úspech
HEILIGENDAMM - V nemeckom prímorskom letovisku Heiligendamm sa v piatok skončil summit skupiny G8. Medzi hlavné výsledky trojdňových rokovaní lídrov najvyspelejších krajín sveta patrí dohoda o spoločnom postupe v boji proti klimatickým zmenám a prísľub zvýšenia rozvojovej pomoci Afrike.