Okrem toho sme unavení, malátni a neustále nám tečie z nosa. Navyše to obťažuje nielen nás, ale je to nepríjemné aj pre naše okolie. Vedeli ste, že pri jednom jedinom kýchnutí vyprsknete až 40 000 kvapôčok hlienu a to až do vzdialenosti 40 metrov? Pri kašľaní je to 80 km/h a cca 3 000 kvapôčok. Ako nenakaziť kolegov a sám seba vyliečiť?
1. Existuje viac ako 200 pôvodcov choroby, ktorí spúšťajú prechladnutie.
2. Každý deň ochorie na prechladnutie viac ako 50 miliónov ľudí na celom svete.
3. Pri bozkávaní je riziko infekcie nižšie, pretože Ph v ústach a žalúdku zabíja vírus. Nemusíte sa ho teda úplne vzdať.
4. Dospelý človek je počas jedného roka prechladnutý 2 - 4-krát.
5. Vyhýbajte sa pri prechladnutí antibiotikám. Nepomáhajú v 9 z 10 prípadov, pretože prechladnutie spôsobujú vírusy a nie baktérie.
6. 2-3 roky počas nášho života máme symptómy prechladnutia.
7. Nie vždy je potrebné zostať v posteli. Len každé 10. prechladnutie je také silné, že nemôžeme ísť do školy a sme práceneschopní.
8. Domáce recepty zaberajú. Už v najstaršej medicínskej knihe na svete - Eberovom papyruse, popísali starí Egypťania pred viac ako 3 500 rokmi 20 druhov kašľa a nádchy. Ich liečebným odporúčaním bola tinktúra z materského mlieka s tymianom a medom. Nos si vyplachovali datľovou šťavou.
9. Liečbu neukončte po dvoch dňoch, keď sa začnete liečiť. Liečiť sa je potrebné tak dlho, pokiaľ vymizne posledný symptóm (slabosť, ospalosť, znížený výkon, rýchla únava, nechutenstvo, bolesti) a to trvá zvyčajne 5 - 7 dní.
10. Ako sa chrániť pred nachladnutím:
* držte si odstup od chorého aspoň 2 metre
* pravidelne si umývajte ruky minimálne 20 sekúnd
* nepodávajte si s nikým ruky
* nechytajte si tvár, pretože vírusy sa dostanú na sliznicu
* pohybujte sa na čerstvom vzduchu, aby ste si ju zvlhčili
11. Prechladnutie je spôsobené vírusmi a nie chladom, ale zmena medzi teplým a studeným vzduchom môže oslabiť imunitný systém, pri studenom vzduchu je sliznica menej prekrvovaná, má menej obranných buniek a preto sa v nej jednoduchšie zahniezdia vírusy. Aj suchý a teplý vzduch z kúrenia oslabuje sliznicu.
12. Toto vám pomôže, ak už ste prechladnutí:
- teplo sa obliekajte alebo zababušte do periny - podporuje to prekrvenie nosovej sliznice a rýchlejšie sa zbavíte nádchy
- zvlhčovanie sliznice - napr. dajte si teplý, ale nie horúci kúpeľ, s pár kvapkami eukalyptového oleja, alebo ho inhalujte, pomáha aj vetranie
- nosová sprcha pomáha sliznici, nosové spreje síce majú svoj zmysel, ale netreba ich používať viac ako 7 dní
- slepačí vývar obsahuje veľa dôležitých vitamínov a minerálov posilňujúcich imunitu a pôsobiacich protizápalovo
- pite horúce čaje či čerstvé šťavy z citrusov
13. Pri prechladnutí napádajú vírusy vrchnú bunkovú vrstvu sliznice a ničia ju, telo na to reaguje zápalom a tvorí viac hlienov, aby ju ochránilo, tým vznikajú typické symptómy - nádcha, kašeľ, bolesť hlavy...
14. Každý druhý z nás ide do práce aj keď má infekt, ale je to o to horšie, pretože sa predlžuje doba liečenia a nakazia sa aj kolegovia.
15. Približne 8 hodín po infekcii sa začnú tvoriť nové vírusy, maximálne po 2 dňoch sa objavia prvé symptómy.
16. Ak musíte kýchať, kýchajte do vreckovky alebo do rukáva, to zabraňuje vírusom, aby lietali v ovzduší alebo sa usadzovali na rukách. Každú vreckovku použite len 1x!
17. Nepotláčajte kýchanie, pretože tlak, ktorý pri ňom vzniká, vám baktérie vtlačí do uší, ktoré sa môžu zapáliť.
18. Zvýšenú starostlivosť o seba dodržiavajte hlavne prvé tri dni. Prechladnutie oslabuje imunitu a preto môže človek nachytať aj iné vírusy. Najinfekčnejšie obdobie je v prvých 3 dňoch.
19. Kedy ísť k lekárovi?
- ak sa neviete prechladnutia zbaviť či sa vám zhoršuje
- keď sa vám zvýši teplota nad 39 °C
- v prípade, že sa vám veľmi ťažko dýcha
20. Rhinovirus, ktorý spôsobuje väčšinu prechladnutí, meria len 20 nanometrov.
21. Časté umývanie rúk v tomto období nepodceňujte. Vírusy môžu prežiť na rukách alebo predmetoch až 3 hodiny.