Odborníci preto radia, aby sme aktívne proti nemu bojovali. Spôsobov je niekoľko. Nový Čas vám spolu s odborníčkou prináša niekoľko z nich.
Prehnané nároky od šéfa, náročné zadania, ale aj hluk na pracovisku, či nervozita kolegov. To vyvoláva stres, ktorému je v súčasnosti vystavený takmer každý pracujúci. „Ak sme dlhodobo vystavení stresujúcim podnetom, telo sa vyčerpáva a stres sa v konečnom dôsledku môže podieľať na vzniku civilizačných chorôb,“ upozornila doktorka Katarína Babinská z Fyziologického ústavu LFUK v Bratislave.
Ak chceme proti nemu bojovať, platia všeobecné odporúčania - pohyb, pestrá a vyvážená strava, ale aj relaxačné techniky či zvýšený príjem magnézia. V stresových situáciach totiž narastá jeho spotreba a nedostatok môže vyvolať rôzne ochoreniami. „Sledovania populácií dokázali, že vyšší príjem magnézia je spojený s nižším rizikom vzniku vysokého krvného tlaku, mozgovej príhody či koronárnej choroby srdca,“ dodala kardiologička Anna Vachulová.
5 techník ako ho zvládnuť
radí koučka Veronika Lukáčová:
1. Bránicové dýchanie
- Posaďte sa na pokojné miesto, pravú ruku si položte na bránicu a ľavú na hrudník. So zavretými ústami sa pomaly a zhlboka nadýchnite do bránice. Hýbať by sa mala iba ruka, ktorá je na bránici. Ľavá ruka na hrudníku sa zostáva v pokoji. Výdych je pomalý a cez bránicu.
2. Vykričte sa!
- Emócie treba dostať von. Vyberte sa do lesa a z chuti vykričte všetko, čo vás trápi.
3. Povedzte, čo cítite
- Je jedno komu, len rozprávajte. Jeden môj klient vyrozprával svojmu psovi na prechádzkach to, čo ho trápilo. A pomáhalo to.
4. Vybite stres
- Stres môžete zo seba dostať tak, že budete udierať do nejakého predmetu. Napríklad vankúš. Keď zo seba dostanete negatívne emócie von, nemali by ste na tom vankúši už spať, lebo všetka tá negatívna energia ostáva v ňom. Vyberte si radšej odumretý strom, do ktorého budete udierať inou palicou.
5. Napísať a spáliť
- Veľmi jednoduché a účinné: to, čo vás trápi, jednoducho napíšte na papier, potom spáľte a popol spláchnite do záchoda. Uľaví sa vám.