Podľa informácií, ktoré získal Nový Čas, totiž zbrane zaistené špeciálnymi jednotkami po útokoch vo Francúzsku mali byť kúpené u nás. To, že slovenskí muži zákona kontrolovali obchody so zbraňami a porovnávali sériové čísla, nám potvrdili viaceré zdroje.
Svet sa pomaly spamätáva z otrasnej série teroristických útokov v centre Paríža zo začiatku januára, pri ktorých bratia Kouachiovci popravili redaktorov satirického časopisu Charlie Hebdo a potom držali rukojemníkov v tlačiarni na periférii hlavného mesta Francúzska.
V tom istom čase sa v židovskom obchode zabarikádoval atentátnik Amedy Coulibaly († 32) a ohrozoval životy nakupujúcich. Vyjednávania s radikálmi trvali tri dni, nakoniec ich špeciálne vycvičené jednotky zlikvidovali. Okrem nich však pri teroristických atakoch zomrelo ďalších 17 nevinných.
Policajní špecialisti vo Francúzsku sa okamžite pustili do vyšetrovania, vypočuli stovky svedkov, čakajú na expertízy, urobili desiatky domových prehliadok. Stále pátrajú po partnerke radikála Amedyho, Hayat Boumeddiene.
Policajti sa zamerali aj na to, odkiaľ teroristi zobrali zbrane. O tom, že na videu zo židovského obchodu, kde Amedy Coulibaly († 32) obhajuje svoj otrasný čin, pózuje s legendárnym československým samopalom vz. 58 Sporter Compact, sme vás už informovali. Teraz však spojenie Slovenska a parížskeho útoku nadobúda úplne nový rozmer.
Podľa informácií, ktoré sa nám podarilo získať, totiž prišla slovenskej polícii žiadosť od kolegov z Francúzska, aby identifikovali pôvod siedmich samopalov. Vyšetrovateľov totiž cesta po pôvode zbraní priviedla na Slovensko. Tie mali byť predané u nás legálne v obchode s expanznými, teda znefunkčnenými zbraňami, následne vyvezené do Belgicka a neskôr do Francúzska, kde sa dostali do rúk teroristom.
„Francúzski vyšetrovatelia pracujú s verziou demilitarizovaných, neutralizovaných zbraní, spätne prerobených, aby znova strieľali. Cesta by mala viesť na Slovensko,“ potvrdili Novému Času aj naši francúzski kolegovia z médií. Vyjadrenie k vyšetrovaniu teroristických útokov získali naši partneri z Euronews aj od hlavy francúzskej jednotky na koordináciu boja proti terorizmu (UCLAT).
„Sme si vedomí problému slovenských expanzných zbraní, ktoré sú jednoducho prerobiteľné na vražedné,“povedal šéf UCLAT Loic Garnier. Podrobnosti však nechcel prezradiť.
Zaviazali ich mlčanlivosťou
Informácie sme si overovali aj v predajniach expanzných zbraní. Niekoľko ľudí z biznisu nám potvrdilo, že slovenskí muži zákona skutočne chodia po obchodoch a overujú sériové čísla niekoľkých zbraní. „Som viazaný mlčanlivosťou, nemôžem sa preto vyjadriť. Môžem len potvrdiť, že u nás muži zákona naozaj boli,“ povedal František Gajdoš, majiteľ obchodu v malom mestečku na západnom Slovensku.
Kompetentní na naše otázky o spolupráci pri vyšetrovaní pôvodu zbraní zaistených v Paríži odpovedali vyhýbavo. „Ministerstvo vnútra SR a Odbor boja proti terorizmu Prezídia Policajného zboru spolupracuje s partnermi v zahraničí na vyšetrovaní rôznych indícii a prípadov, ktoré môžu súvisieť s teroristickými útokmi. Boj proti terorizmu nie je jednoduchý a spôsoby a priebeh vyšetrovania nebudeme rozoberať, aby nedošlo k zmareniu jednotlivých prípadov,“ povedal Ivan Netík z ministerstva vnútra.
Expanzné zbrane:
Mafiáni a teroristi používajú často expanzné zbrane, keďže sa dajú zohnať veľmi ľahko. Ide o zbrane, z ktorých sa v minulosti strieľali normálne náboje, ale napokon boli mechanicky upravené, aby to už nebolo možné. Napriek tomu sa v priebehu pár hodín dajú znova prerobiť na riadnu smrtiacu zbraň. Z expanzných zbraní možno strieľať iba slepé náboje, reálne využitie majú hlavne vo filmoch a v rôznych videách. Predaj je voľný osobám starším ako 18 rokov. Ide o zbrane kategórie D, na ktoré netreba nákupné povolenie ani ohlasovaciu povinnosť.