Do zákrokovej miestnosti Očnej kliniky Slovenskej zdravotníckej univerzity a Univerzitnej nemocnice v Bratislave vstupujem po odbornom vyšetrení, diagnostikovaní ochorenia očnej sietnice a zmeraní očného tlaku. Oblečený v sterilných nemocničných plášťoch s čiapkou na hlave čakám medzi postaršími ženami a mužmi. Koľký raz sú tu kvôli injekcii do oka? „Ja už 34. raz, pomáha mi to už niekoľko rokov. Videnie sa mi nezhoršuje,“ vraví vedľa mňa sediaca sudkyňa (67) z Bratislavy. Počas krátkeho rozhovoru mi stihne povedať, že jedného dňa zistila, že nevidí dobre čítať... A odvtedy sa lieči aj injekciami do oka. „Som tu prvý raz a mám z toho trochu obavu,“ vraví podnikateľ z Hlohovca, ktorý sa po chvíli vracia zo zákrokovej miestnosti. „Nebolo to také strašné,“ dodáva Hlohovčan.
Prečo injekcie do oka?
„Ide o aplikáciu vnútroočných liekov, ktoré sa podávajú špeciálnou veľmi jemnou, tenkou ihlou, a to priamo do oka. Pacient to priamo nevidí, pretože sa pozerá trošku mimo,“ vraví lekárka Zuzana Jamrichová. Vnútroočné lieky sa od roku 2006 používajú štandardne na liečbu mnohých ochorení – na vekom podmienenú degeneráciu makuly, čiže miesta najostrejšieho videa na sietnici, ale aj rôzne cievne oklúzie sietnice a ďalšie ochorenia oka.
Ročne priemerne v petržalskej nemocnici pichnú do oka liek v 2500 až 3000 prípadoch. „Pacienti, ktorí túto liečbu absolvujú prvý raz, pochopia, že to nie je až také hrôzostrašné. Chápem, že nie je to až také štandardné ako napríklad dať si zobrať krv zo žily. Pacienti na začiatku veľmi ťažko akceptujú, že sa bude pichať do oka, ale je to veľmi bezpečné,“ uzatvára doktorka Jamrichová.
Upozornenie: Video je len pre silné povahy!
Po zákroku, ktorý trvá niekoľko minút, mám v oku liek. Dalo sa to prežiť. Ďalších 24 hodím chodím s prelepeným okom. Dieru v oku po injekcii nevidno ani pod lupou.