Na jej základe sa v období od 15. marca do 15. júna tohto roka otvorí druhý dôchodkový pilier. Ako uviedol vo svojom verejnom vystúpení, spor o dôchodkoch a možnosti vystupovania z druhého piliera medzi vládou a opozíciou trvá už desať rokov. "Rozhodol som sa, že nebudem vrátením novely zákona do parlamentu túto debatu predlžovať," povedal prezident SR.
"Niet pochybností o tom, že dnes v systéme starobného dôchodkového sporenia sú takí sporitelia, pre ktorých je druhý pilier za súčasných podmienok určite nevýhodný," povedal Kiska. Želá si, aby zodpovedné inštitúcie využili čas do 15. júna na podávanie pravdivých a zrozumiteľných informácií o druhom pilieri. Po 15. júni tohto roka pritom podľa prezidenta nastane čas na hľadanie širokej politickej dohody na kľúčových parametroch penzijného systému na Slovensku.
Druhý dôchodkový pilier sa otvorí od 15. marca do 15. júna tohto roka. V rovnakom období vláda Roberta Fica umožní vstúpiť do druhého piliera osobám, ktoré v sporivom pilieri nie sú. Možnosť opustiť systém starobného dôchodkového sporenia majú dostať všetci sporitelia okrem tých, ktorí si dohodli vyplácanie starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku s poisťovňou alebo s dôchodkovou správcovskou spoločnosťou (DSS), alebo si dohodli so svojou DSS vyplácanie výnosu z investovania.
Súčasťou novely zákona je aj ustanovenie, podľa ktorého dostane sporiteľ pri žiadaní o dôchodok z druhého piliera informáciu o percentuálnej výške garantovaného výnosu z umiestnenia prostriedkov technických rezerv, ktorú poisťovňa použila pri výpočte jeho dôchodku. To sa premietne aj v ponukovom liste, ktorý Sociálna poisťovňa zasiela sporiteľovi po tom, čo požiadal o starobný alebo predčasný starobný dôchodok a splnil podmienky na jeho výplatu. Týmto krokom sa má dosiahnuť zvýšenie transparentnosti výpočtu dôchodku poisťovňou a lepšia možnosť porovnania ponúk dôchodkov, ktoré vyhotovili jednotlivé poisťovne sporiteľovi.