Obdobie veľmi nízkeho nárastu alebo poklesu cien pokračuje aj v tomto roku.
Podľa hlavného stratéga Sberbank Slovensko cenová hladina na Slovensku i v okolitých štátoch v minulom roku stagnovala. Ceny v decembri 2014 boli približne na rovnakej úrovni, resp. nižšie než v decembri 2013. "Ak porovnávame nákupy rôznych typov tovarov na konci rokov 2013 a 2014, dôjdeme k záveru, že nákupná turistika sa vypláca najmä v Poľsku, pretože tam ceny klesli najvýraznejšie, cenová hladina je nižšia než u nás a ako bonus pre našinca - kurz zlotého voči euru oslabil," komentuje Barto.
V kategórii potravín a nealkoholických nápojov 100-eurový nákup z decembra 2013 stál v decembri u nás 99,50 eura, v Rakúsku 100,90 eura, v Česku 98,23 eura, no v Maďarsku len 96,34 eura a v Poľsku dokonca iba 96,08 eura. Navyše, vyššia slovenská DPH na potraviny než v okolitých štátoch spôsobuje aj to, že niektoré drahšie a kvalitnejšie potraviny sú na Slovensku prakticky nedostupné.
Oslabenie eura voči doláru je hlavnou príčinou, že veľké nákupy oblečenia v Spojených štátoch, ktoré boli hitom pred niekoľkými rokmi, sú dnes podstatne menej atraktívne. Len za minulý rok sa nám tieto nákupy zdražili o viac než 9 %. Podobne ako u potravín, najnižšia cenová úroveň u tohto segmentu bola na konci roka 2013 v Maďarsku a Poľsku. Ceny sa znížili aj v Rakúsku, a to o 2 %, no stúpli v Nemecku i Česku.
V segmente domácich spotrebičov nemá pre Slovákov význam si čokoľvek obstarávať spoza hraníc. Keďže sa praktický všetko dováža z niekoľkých produkčne najvýznamnejších štátov, ceny sa veľmi nelíšia.
Najzaujímavejší vývoj v minulom roku zaznamenali ceny motorových palív a mazadiel. Na Slovensku a v Česku pre našinca klesli o 7,1 %, no napríklad v Nemecku takmer o 12 %, podobne v Maďarsku, Poľsku.