Práve dnes sa koná stranícky snem, kde si okrúhle výročie pripomínajú nielen súčasní členovia, ale aj významné osobnosti z minulosti hnutia. Škrt cez rozpočet však KDH spravil vlastný otec-zakladateľ Ján Čarnogurský, ktorý na jej čele stál vyše 10 rokov, no na oslavu narodenín prísť odmietol. „Na slávnosť nemám dôvod ísť, keďže som z KDH vystúpil a mám kritické pripomienky ku KDH,“ reagoval Čarnogurský.
Podľa vlastných slov ho pozval sám predseda Ján Figeľ, no vo svojej účasti veľký zmysel nevidí. „KDH je síce moje dieťa, ale to je dosť málo, aby som prišiel. Naďalej však zohrávajú pozitívnu úlohu v politickom spektre SR. Žiaľ, na úrovni 8 %, čo je však lepšie ako nič,“ povedal vyštudovaný právnik. Bolo by podľa neho škodlivé, keby sa ukazoval len pri slávnostných príležitostiach a demonštroval tak, že v KDH je všetko v poriadku.
„Radšej nie. Vedenie nevie odpovedať na súčasné politické výzvy. Je potrebné vychádzať s novými myšlienkami,“ hovorí. Hlavný predmet jeho záujmu už vraj nie je kresťansko-demokratická politika v úzkom slova zmysle. „Nikto v KDH by nemal odvahu nasledovať ma pri mojich rusofilských cestách, takže načo mi je KDH?“ pýtal sa s úsmevom. Podpredseda hnutia Július Brocka tvrdí, že je škoda, že na oslavy nepríde.
„Určite by to bolo krajšie, ak by sa tejto významnej udalosti zúčastnil aj otec-zakladateľ, ale rešpektujem to. Možno nechce niekomu jatriť rany,“ myslí si poslanec. Strana na otázky ohľadom pozvaných hostí do uzávierky nereagovala. Figeľ však k 25. výročiu poznamenal, že hnutie nie je projektom finančnej skupiny a je to jediná strana vybudovaná zdola, pred ktorou stále stoja dôležité výzvy.Od svojho vzniku boli súčasťou parlamentnej politiky.
História hnutia
1990 - vznikla v Nitre 17. februára 1990, za predsedu zvolili Jána Čarnogurského
2000 - Čarnogurského strieda Pavol Hrušovský; Mikuláš Dzurinda založil SDKÚ
2002 - v parlamentných voľbách získali 8,25 % hlasov; líder KDH Pavol Hrušovský sa stal predsedom Národnej rady SR
2006 - Kresťanskí demokrati po rozkole vo vládnej koalícii vo februári 2006 ministerské posty opustili - dôvodom bolo odmietnutie zaradiť návrh zmluvy o výhrade vo svedomí na rokovanie vlády
2008 - V. Palko, F. Mikloško, P. Minárik a R. Bauer oznámili odchod z KDH; Mikloško vyhlásil, že proces obnovy KDH je už nemožný
2009 - novým predsedom KDH sa stal Ján Figeľ
2010 - začiatkom júla podpísali koaličnú dohodu na štvorročné funkčné obdobie
2012 - predčasné voľby do NR SR - získali 8 % hlasov; D. Lipšic a J. Žitňanská oznámili, že vystupujú z hnutia
2013 - Ľudová platforma (Most, KDH, SDKÚ) oznámila kandidatúru bývalého predsedu KDH Pavla Hrušovského do prezidentských volieb 2014; Čarnogurský odchádza
2014 - Čarnogurský nezískal vo voľbách ani jedno percento, Hrušovský 3 %
2015 - podľa preferencii má strana 10,9 % hlasov
Prečo sa tiež nezúčastnia oslavy?
Mikuláš Dzurinda: Pozvali ma, ale mám iné pracovné povinnosti.,
František Mikloško: Pozval ma osobne Ján Figeľ, ale pre mňa sa ľudský príbeh KDH skončil v roku 2008. Odvtedy sa naše cesty rozišli. Želám KDH, samozrejme, všetko najlepšie, ale neprídem.
Vladimír Palko: KDH ma nepozvalo. Nechcem to komentovať. Čo som chcel povedať, som povedal, keď som odchádzal. Odišli sme v roku 2008 a povedali sme vtedy svoje dôvody.
Daniel Lipšic: Ku KDH sa nebudem spätne vyjadrovať, a ani v zlom. Želám KDH to najlepšie, KDH nikdy nebudem kritizovať. Je tam veľa dobrých ľudí. Nepozvali ma, je to vec vedenia KDH.
Radoslav Procházka: Pozvánku som nedostal poštou, ani nijakým iným spôsobom. Pravdupovediac som ju ani nečakal.