Môže za to nový český služobný zákon, ktorý určuje hornú vekovú hranicu pre úradníkov nad 70 rokov. Sama Klausová oslávila v novembri 71. narodeniny. Podľa nariadenia tak už pracuje nadčas. Služobný zákon, ktorý začal platiť od januára, sa vzťahuje aj na českých ambasádorov. Klausová minulý rok v novembri oslávila svoje 71. narodeniny a to by pre ňu malo automaticky znamenať koniec kariéry na Slovensku.
Služobný pomer jej podľa českého denníka echo24.cz skončí na konci tohto roka. Jej pozícia spadá pod ministerstvo zahraničných vecí, ktoré tvrdí, že s týmto stavom nemôže nič robiť. „Snažíme sa nájsť riešenie, aby to bolo čo možno najmenej bolestivé,“ uviedol Lukáš Kaucký z rezortu. Klausová vraj o konci misie vie, momentálne sa však nevzdáva a vyčkáva na výsledok právnych rozborov, ktoré by teoreticky mohli jej misiu predĺžiť. Na ministerstve tak môžu zvažovať náhradníka.
„K procesu menovania jednotlivých vedúcich zastupiteľských úradov sa nemôžeme vyjadrovať,“ uviedli. Klausová je na Slovensku veľvyslankyňou od decembra 2013 a skončila by tak predčasne, keďže zvyčajne pôsobia na svojom poste 4 roky. Jej výjazd presadil prezident Miloš Zeman, ktorého manželka exprezidenta Klausa podporila pri voľbe hlavy štátu. „Pokladám to primárne za záležitosť ministerstva zahraničia. Nechcem do právneho výkladu nijako zasahovať,“ vyjadril sa včera Zeman. Na otázku, či je to diskriminačný zákon, odpovedal, že v prvom rade je to podľa neho hlúposť.
„Poznám ľudí, ktorým by som zakázal výkon ich povolania po uplynutí 50 rokov a dokonca poznám úplné výnimky, kde by som tento limit znížil na 40 rokov,“ dodal Zeman. Politický analytik Ján Baránek si myslí, že to môže byť aj pokračovaním konfliktu medzi Zemanom a bývalým ministrom zahraničia Karlom Schwarzenbergom, ktorý jej zvolenie kritizoval. Nový Čas žiadal o vyjadrenie aj samotnú Klausovú. Na naše otázky nereagovala, keďže bola na pracovnej ceste v Prahe.