Uviedli to zástupcovia eurozóny. "Máme dohodu. Na štyri mesiace," povedal jeden z predstaviteľov eurozóny. Grécku tak teraz nehrozí, že už na budúci mesiac nebude mať peniaze, čo by znamenalo jeho odchod z menovej únie. Dohoda zároveň vytvára pre novú grécku vládu priestor na to, aby sa s veriteľmi dohodla na dlhodobejšom riešení svojich finančných problémov.
Podľa slovenského ministra financií Petra Kažimíra ide o dohodu, na ktorú všetci čakali. "Táto tzv. cestovná mapa nám vytvára priestor na úspešné ukončenie programu a v tomto tranzitívnom období pripraviť nový reformný plán pre Grécko, spoločne s Gréckom," konštatoval po skončení rokovaní v Bruseli.
Kažimír zdôraznil, že bola splnená aj kľúčová podmienka Slovenska. Grécko sa totiž politicky zaviazalo splatiť všetkým svojim veriteľom všetky záväzky v plnej výške a načas.
"Grécka vláda žiadala o čas a priestor, dostali ich. Teraz je rad na nich a majú jasnú domácu úlohu, prísť s balíkom reformných opatrení, ktorý bude musieť následne odobriť Európska centrálna banka, Európska komisia a Medzinárodný menový fond," dodal slovenský minister financií.
Grécku po piatkovej dohode nehrozí, že už na budúci mesiac nebude mať peniaze, čo by znamenalo jeho odchod z menovej únie. Vytvára zároveň pre novú grécku vládu priestor na to, aby sa s veriteľmi dohodla na dlhodobejšom riešení svojich finančných problémov.
Nemecko, ktoré je najväčším veriteľom Grécka, požadovalo "výrazné vylepšenia" prísľubov Atén v oblasti reforiem ešte predtým, než akceptuje dohodu o predĺžení pomoci Grécku. Atény budú musieť napríklad do pondelka (23.2.) predložiť Euroskupine zoznam plánovaných reformných opatrení.