Vo všetkých pohoriach na Slovensku je v dopoludňajších hodinách malé lavínové nebezpečenstvo, 1. stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Popoludní stúpne na mierne nebezpečenstvo, čo predstavuje 2. stupeň. Informoval Igor Žiak zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.
Snehová pokrývka je všeobecne dobre spevnená a stabilná. Uvoľnenie lavín je možné najmä pri veľkom dodatočnom zaťažení na ojedinelých plochách vo veľmi strmom, extrémnom teréne. V priebehu dňa sa pri oteplení môžu uvoľňovať spontánne malé lavíny z vlhkého snehu. Veľké spontánne lavíny sa nepredpokladajú.
"V juhovýchodných a východných žľaboch sa môžu stále nachádzať nebezpečné snehové vankúše z previateho snehu z predchádzajúceho sneženia o výške aj viac ako pol metra, najmä v Západných a Vysokých Tatrách," doplnil Žiak.
V sobotu ráno bolo na horách polooblačno. Oproti piatku (20.2.) sa mierne ochladilo, ráno sa teplota vzduchu na hrebeňoch pohybovala v rozpätí od - 5,4 °C na Lomnickom štíte do -0,4°C, najchladnejšie bolo v sobotu ráno na Chopku, -10°C. Na hrebeňoch fúkal prudký vietor juhozápadných smerov s rýchlosťou do 65 km/hod.
Výstraha pred vetrom
Na hrebeňoch hôr môže počas soboty i v noci miestami fúkať silný vietor. V nárazoch môže krátkodobo dosiahnuť rýchlosť 25 až 35 m/s. Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), ktorý už vydal pred vetrom výstrahu druhého stupňa.
"Táto rýchlosť predstavuje zvýšené nebezpečenstvo pre ľudské aktivity," vystríha SHMÚ. Pripomína, že predpokladaná rýchlosť vetra je v danej ročnej dobe a oblasti nadpriemerná a pravdepodobnosť spôsobenia škôd je vysoká.
Výstraha druhého stupňa platí do nedele 22. februára do 4.00 h pre severné okresy Slovenska od Púchova, cez Námestovo až Brezno, po Kežmarok a Gelnicu.
Avšak silnejší vietor má v sobotu a v noci fúkať aj v ostatných okresoch Slovenska. Na veľkej časti nášho územia meteorológovia upozorňujú pred vetrom s rýchlosťou 20 až 25 m/s.