Vyplýva to zo správy Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) z roku 2013. Ide zatiaľ o najnovšie štatistiky, ktoré centrum zverejnilo. Naopak, počet lôžok klesá v akútnej či dlhodobej nemocničnej starostlivosti.
Od roku 2011 do 2013 stúpol počet postelí v psychiatrických nemocniciach o 270. V roku 2013 hospitalizovali lekári viac ako 43.600 ľudí. "Duševné poruchy zaznamenávajú rastúci trend nielen posledné roky, ide najmenej o 25 rokov," povedal pre TASR riaditeľ Psychiatrickej nemocnice Philippa Pinela a predseda Odbornej rady Ligy za duševné zdravie Pavel Černák. U pacientov sa podľa NCZI najčastejšie prejavili psychické poruchy z alkoholu a schizotypové poruchy.
Černák tvrdí, že u ľudí narastajú poruchy spôsobené vonkajším prostredím. Dedené duševné ochorenia si podľa neho dlhodobo držia stabilné číslo. Za najčastejší vplyv z vonkajšieho prostredia označil stres. Ten môže vyvolať rozvod, smrť v rodine či nároky v zamestnaní, tvrdí.
"Napríklad aj strata zamestnania môže spôsobiť stredne ťažké psychické stavy, tu už treba vyhľadať psychológa," doplnila Olga Valentová z Ligy za duševné zdravie. K poruchám sú viac náchylní precitlivení ľudia, napríklad so zlým sociálnym zázemím.
Černák zdôraznil, že verejnosť začala psychiatrom viac dôverovať v posledných rokoch. Pripustil však, že väčšina svoju psychiku stále neberie vážne. "Ľahostajnosť síce podporí zdravý obranný mechanizmus, no ak problémy trvajú dlhšie, treba to odborne podchytiť," podotkol. Prevenciu voči duševným chorobám označil za nejednoznačnú. Stavom podľa neho najlepšie predchádza otvorený človek hovoriaci o problémoch. Introvert sa k tomu odhodláva ťažšie, dodal.