Za všetkým stoja výtvarníci, ktorí nesúhlasia, aby sa pamätníky stavali komunistickým zločincom. Biľak totiž podpísal pozývací list, na základe ktorého sa v auguste 1968 začala okupácia Československa vojskami Varšavskej zmluvy. V rodisku Biľaka v Krajnej Bystrej (okres Svidník) odhalili jeho pomník s bustou. Rodáci mu dokonca udelili čestné občianstvo in memoriam. Na akcii sa zúčastnili sympatizanti a členovia KSS. Pamätník však dlho nevydržal. Výtvarníci Peter Kalmus a Ľuboš Lorenz ho v noci natreli na protest červenou farbou.
„Museli sme konať veľmi rýchlo. Ak by sme pomník pomaľovali napríklad o mesiac, už by sa to mohlo označovať za obyčajný vandalizmus. Vlastizradcom nepatria pomníky, ale rozsudky,“ dodal Lorenz. Starosta však Biľakov pamätník háji. „Vzťah doktora Vasila Biľaka k tomuto kraju, ku Krajnej Bystrej, k jej ľuďom bol úprimný a hodný obdivu,“ povedal starosta Ján Štefanco pri odhaľovaní pamätníka.
Kto bol Vasiľ Biľak?
Bol vyučený krajčír a neskôr vyštudoval vysokú školu politickú. Do vysokých komunistických pozícií sa dostával od 50. rokov - dotiahol to až na člena Ústredného výboru KSČ. Bol jedným z piatich papalášov, ktorí podpísali tzv. pozývací list vojskám Varšavskej zmluvy v roku 1968. Patril k najkonzervatívnejším politikom s úzkymi kontaktmi na sovietske vedenie a mal silný vplyv v ideologickej a zahraničnopolitickej oblasti. Biľaka ani po novembri 1989 nikdy nesúdili, zomrel 6. februára 2014.