Každý z 20 tohtoročných nominovaných v hereckých kategóriách je beloch, čo je len tretíkrát od roku 1998 - naposledy sa tak stalo v roku 2011. Práve narážkou na tento fakt začal Harris svoje úvodné vystúpenie. "Dnes tu oslavujeme tie najlepšie a najbelšie hviezdy Hollywoodu, teda, pardon, tie najskvelejšie," uviedol.
V istej chvíli prišiel na pódium takmer nahý po tom, čo predstieral, že si oblečenie zabuchol do dverí šatne. Na tvári mal zahanbený výraz. Obecenstvo vybuchlo smiechom.
Najlepšia herečka
Oscara za najlepší ženský herecký výkon dostala Julianne Mooreová za film Still Alice, kde stvárnila učiteľku s Alzheimerovou chorobou.
Ďalšími nominovanými boli Reese Witherspoon, Marion Cotillard, Felicity Jonesová a Rosamund Pikeová.
Najlepší herec
Oscara za najlepší mužský herecký výkon získal britský herec Eddie Redmayne za stvárnenie telesne postihnutého slávneho vedca Stephena Hawkinga v snímke Teória všetkého.
Ďalšími nominovanými boli Michael Keaton za Birdman, Bradley Cooper za Amerického snipera, Steve Carell za Hon na líšku a Benedict Cumberbatch za Kód Enigmy.
Najlepší film
Oscara za najlepší film získal film Birdman od mexického režiséra Alejandra Gonzáleza Iñárritu. Hlavnú úlohu starnúceho herca, ktorý sa pokúša presadiť v divadle na Broadwayi, v ňom stvárnil Michael Keaton.
Najlepší režisér
Cenu pre najlepšieho režiséra si z udeľovania Oscarov odnáša Alejandro González Iñárritu za film Birdman. Čierna komédia rozpráva príbeh herca Riggana Thompsona, ktorý sa po úspešnej úlohe filmového hrdinu Birdman pokúša presadiť v divadle na Broadwayi.
Snímka bola nominovaná v celkovo deviatich kategóriách, zatiaľ získala tri ceny.
Najlepší dokumentárny film
Oscara za najlepší dokumentárny film si odniesla snímka Citizenfour o Edwardovi Snowdenovi, bývalom analytikovi Americkej bezpečnostnej agentúry (NSA).
Dokumentárny film Laury Poitrasovej zachytáva jej stretnutie so Snowdenom v hotelovej izbe v Hongkongu. Edward Snowden v exkluzívnom rozhovore popisuje, ako NSA masovo zhromažďuje údaje o súkromnej elektronickej komunikácii stoviek miliónov ľudí. Ide o neobvykle intímny pohľad do uvažovania muža, ktorý zverejnil dokumenty opisujúce špionážne operácie NSA.
Na Snowdena v Spojených štátov vydali medzinárodný zatýkač a momentálne žije v Rusku, kde mu udelili azyl. Kvôli chúlostivému obsahu snímky Poitrasová natáčala Citizenfour v prísnej tajnosti a zostrihala ju v Nemecku.
Medzi nominovanými dokumentárnymi filmami boli aj Finding Vivian Maier, Last Days in Vietnam, The Salt of the Earth a Virunga.
Najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe
Oscara za najlepšiu herečku vo vedľajšej úlohe získala Patricia Arquettová za rolu matky vo filme Chlapčenstvo. Americký príbeh o dospievaní obyčajného chlapca Masona (Ellar Coltrane) chcel režisér Richard Linklater natočiť čo najpoctivejšie a preto na filme pracoval celých dvanásť rokov.
Štyridsaťšesťročná Patricia Arquettová získala svoju prvú zlatú sošku. Za rovnakú úlohu získala už v januári Zlatý glóbus.
Medzi zvyšnými nominovanými boli Laura Dernová (Divočina), Keira Knightleyová (Kód Enigmy), Emma Stoneová (Birdman) a Meryl Streepová (Príbehy z lesov).
V kategórii Najlepší animovaný film zvíťazila "disneyovka" Veľká šestka - príbeh o geniálnom konštruktérovi robotov menom Hiro a jeho roztomilo bucľatom robotovi Baymaxovi. Kategória v ktorej film zvíťazil vyvolala tento ročník kontroverzné reakcie, keďže medzi nominácie sa neprebojoval favorizovaný Lego príbeh. O víťazstvo sa uchádzali aj Škatuliaci, Ako si vycvičiť draka 2, Song of the Sea a The Tale of the Princess Kaguya.
Najlepší zahraničný film
Čiernobiely poľsky film Ida od režiséra Pawela Pawlikowskeho dnes získal Oscara za najlepší zahraničný film. Poľsko si tak z galavečera v Los Angeles odnáša svojho prvého cudzojazyčného Oscara vôbec a to napriek deviatim nomináciám v minulosti a bohatej filmovej histórii, ku ktorej prispeli režiséri zvučných mien ako Andrzej Wajda či Roman Polanski.
Dráma Ida je zasadená do obdobia povojnového socialistického Poľska, v ktorom mladá Ida pátra po svojej temnej rodinnej histórii. Film sa stal hitom roku 2014 a takisto získal nomináciu v kategórii najlepšia kamera.
Medzi zvyšnými nomináciami boli Timbuktu (Mauritánia), Tangerines (festivalový názov Mandarínky, Estónsko), Leviatan (Rusko) a Divoké historky (Argentína).
Najlepší herec vo vedľajšej úlohe
Za postavu jazzového inštruktora vo filme Whiplash dostal dnes svojho prvého Oscara 60-ročný herec J.K. Simmons. Vyhlásením víťaza v kategórii najlepší herec vo vedľajšej úlohe sa začal 87. ročník udeľovania cien Americkej filmovej akadémie. Simmons v americkej dráme Whiplash stvárnil nemilosrdného jazzového inštruktora, ktorý všemožne ponižuje svojich študentov. V hlavnej roli mladého jazzového bubeníka, ktorého snom je stať sa legendárnym hudobníkom, sa predstavil Miles Teller.
V Simmonsovom prípade ide o prvú Oscarovú nomináciu. Za rovnakú úlohu už v januári získal Zlatý glóbus.
Medzi zvyšnými nominovanými boli Robert Duvall (Sudca), Ethan Hawke (Chlapčenstvo), Edward Norton (Birdman) a Mark Ruffalo (Foxcatcher).
Slávnostný ceremoniál moderuje Neil Patrick Harris a z losangelského Dolby Theatre vysiela naživo televízia ABC.