Miestny pastor Gennadij Mochnenko (46) má v sirotinci na starosti viac ako 80 detí. Pre Nový Čas prehovoril o strachu a atmosfére, ktorá v jeho rodnom meste v týchto dňoch panuje. Mariupoľ je totiž posledným strategickým miestom, ktoré separatisti ešte nedobyli a nepriateľ je od neho vzdialený len pár kilometrov. Gennadij Mochnenko v Mariupole prežil celý život. Nikdy by mu nenapadlo, že sa dožije ozbrojeného konfliktu, desiatok obetí a stovky zranených spoluobčanov. Pravé peklo prepuklo v meste 24. januára, keď ho napadli separatisti.
„Odvtedy u nás panuje strašná atmosféra. Útok bol pre nás obrovským šokom. Nikto priamy zásah nečakal. Zomrelo skoro 30 ľudí, stovky sa zranili. Naši priatelia a známi zažili obrovské muky. V priebehu pár minút padlo na mesto 120 bômb,“ opísal ukrajinský pastor. Akoby zázrakom neutrpelo zranenie žiadne z viac ako 80 sirôt, o ktoré sa Gennadij stará. Rovnaké šťastie nemali všetci. „Zahynuli priatelia mojich známych. Istý starý muž prišiel o svoju dcéru, jej manžela a dve vnúčence, keď išli za ním domov na návštevu. Podobných tragédií sa tu stalo veľmi veľa,“ povedal zdesený pastor.
Vojna ako súčasť života
Situácia sa v Mariupole po januárovom útoku časom upokojila. Jednu časť mesta obkľúčili ukrajinské vojská, na druhej stoja proruskí separatisti. Napätú atmosféru cítiť na každom kroku. „Mesto leží na hranici vojny medzi dvoma vojskami. Len 10 kilometrov od nás je vojna. Napriek tomu stále našťastie vnútri mesta fungujú školy, nemocnice a obchody,“ povedal Gennadij. Posledná dohoda prímeria vstúpila do platnosti 15. februára.
Napriek tomu sa bojuje naďalej. Mariupoľ môže byť ďalším mestom na rade. „Momentálne nastalo po podpísaní mieru ticho. Vojnu už berieme ako súčasť nášho života. Nikto však nevie, čo sa stane už túto noc,“ hovorí pastor s tým, že jeho jediným želaním je mier. „Snívame o ňom. Sme súčasťou Ukrajiny. Žije u nás veľa Rusov, aj ja som etnický Rus. Milujem Rusko, ich ľudí a kultúru. Nepotrebujeme na to však Putinovu armádu," dodal.
Analytik: Mariupoľ čoskoro napadnú
Alexander Duleba z Výskumného centra Slovenskej spoločnosti je presvedčený, že ukrajinské mesto je na muške proruských separatistov. „Podľa otvorených ukrajinských zdrojov mala ofenzíva separatistov po Novom roku tri ciele - obsadiť Debaľcevo, donecké letisko a Mariupoľ. Nesplnili si posledný cieľ. Preto je pravdepodobné, že sa boje môžu zintenzívniť. Mariupoľ je strategický prístav, v ktorom je jeden z najväčších metalurgických kombinátov,“ naznačil vývoj situácie odborník, podľa ktorého je veľmi málo pravdepodobné, že by sa boje zastavili.