Umelcom, ktorí nad Biľakovu bustu dopísali slovo „sviňa“, sa pomstili trestným oznámením. Biľak je populárny v jeho rodnej dedinke, ale uctieva ho aj radnica v neďalekom Svidníku. Stavbu pamätníka Biľakovi iniciovala predsedníčka krajskej organizácie Komunistickej strany Slovenska (KSS) v Prešove Helena Polanská. Z jeho nafarbenia je rozhorčená. „Urobili to hyeny,“ skonštatovala Polanská.
Postavením pamätníka si chceli uctiť človeka, ktorý pre tento kraj veľa urobil. „Celkové náklady na pamätník boli 7-tisíc €. Škodu odhadujeme na 3 500 €. Presnú čiastku budeme poznať, keď pamätník očistí špecializovaná firma,“ povedala Polanská. „Na jeho výrobu sa zložili členovia a sympatizanti KSS. Do Krajnej Bystrej sme ho umiestnili po tom, ako miestni spísali petíciu za jeho vybudovanie. Máme aj stavebné povolenie,“ pripomenula Polanská.
Biľaka si vážia aj na svidníckej radnici. Jeho fotku umiestnili medzi čestných občanov a osobnosti mesta. „Dostalo sa to tam ešte za môjho predchodcu. Je však pravda, že Biľak má u nás dobré meno. Svidník tvorili pred 60 rokmi dve dediny, dnes je to okresné mesto. Budeme diskutovať, či je tá fotka vhodná,“ povedal primátor Ján Holodňák.
Výtvarníci sa trestného stíhania neboja. „Na vyjadrenie osobného nesúhlasu stačí aj jedno pomaľovanie. Ale tu ide o to, aby ten nevkusný komunistický paškvil prestal špiniť verejný priestor. Preto sa vrátime,“ uviedol Ľ. Lorenz na margo akcie, ktorú nazvali Debiľak. „Biľaka môže strážiť aj plot, reflektor a kamera. Prídeme aj cez deň. A bude nás viac,“ dodal Lorenz.
V kraji je populárny
Podľa väčšiny obyvateľov podduklianskeho regiónu bol Biľak jedným z najvýznamnejších ľudí, ktorí prispeli k jeho rozvoju. Pričinil sa o výstavbu vtedy honosného hotela, ktorý slúžil na ubytovávanie komunistických funkcionárov, aby sa mohli schádzať na oslavách karpatsko-duklianskej operácie. Svidník sa od 60. rokov rozrástol, za čo podľa nich patrí vďaka Biľakovi. Zviditeľnil sa aj tým, že do našej krajiny pozval cudzie vojská na čele so Sovietskym zväzom.