Také sú kurdské ženy, ktoré so zbraňou v ruke bojujú proti náboženským fanatikom z organizácie Islamský štát. Kurdky neustále dokazujú svoju odvahu a ich protivníci na druhej strane frontu sa boja.
Kurdi, ktorí žijú na území Sýrie, Iraku či Turecka, sa už desaťročia snažia vytvoriť svoj vlastný samostatný štát. Dúfajú, že ich cieľ sa môže naplniť práve v týchto nepokojných časoch.
„V našom boji máme dva hlavné ciele. Vytlačiť náboženských fanatikov z našej krajiny a tiež dokázať, že muži aj ženy si môžu byť vo všetkom rovní,“ povedala jedna z bojovníčok z radov kurdských síl pre britskú televíziu BBC. Pôsobí hrdo, s vlasmi zapletenými do copu a s iskrou v očiach. O tom, že jej tvrdenie je úprimné, svedčia najlepšie čísla.
Iba v sýrskych kurdských jednotkách YPG tvoria ženy až tretinu všetkých regrútov. A to väčšina z bojovníčok nemá ani 20 rokov. Silné zastúpenie majú ženy aj v radoch organizácie PKK, ktorá už desaťročia operuje na území Turecka, a Európska únia či Ankara ju považujú za teroristickú skupinu. Teraz sa však členovia PKK rozhodli pomôcť Kurdom žijúcim na území Sýrie a Iraku, ktorí sú terorizovaní fanatikmi z organizácie Islamský štát.
Krásna Rehana
Aj ostrieľaní kurdskí bojovníci rešpektujú svoje kolegyne v zbrani, ako dokazujú viaceré fotografie. Bojmi ošľahaní, šľachovití vojaci podávajú ženským bojovníčkam ruky, salutujú im a spolu hliadkujú v zákopoch.
Štyridsiatnička Mayssa Abdo, jedna zo skúsených veliteliek, úspešne bránila so svojimi zverenkyňami mesto Kobani. Doslova idolom kurdských žien sa stala bývalá študentka práva z mesta Aleppo, krásna Rehana. Podľa niektorých zdrojov má mať na svedomí životy desiatok islamistov. Kým teroristi na jeseň vyhlásili, že Rehanu popravili, a uverejnili aj zábery s jej odťatou hlavou, na twitteri sa objavili nové fotografie záhadnej krásky a odkaz, že bojuje ďalej.
Vo výcvikových táboroch sa podrobujú ženy rovnakému drilu ako muži, učia sa používať samopaly, ručné granáty aj protitankové zbrane. Mnohé Kurdky sa zdokonaľujú v zaobchádzaní so snajperskými puškami a mušku majú vskutku presnú. Kurdská, prevažne moslimská spoločnosť je tradične tolerantná a ženy v nej nehrajú druhé husle. Svoj podiel na tom má aj ľavicová orientácia kurdských vojenských organizácií. Milície majú viaceré čisto ženské oddiely.
Bez strachu
Kurdky zatiaľ bojovníkom Islamského štátu na mnohých miestach úspešne a odhodlane vzdorujú. Na starosti majú napr. kontrolu hraníc na severe Sýrie. „Nemáme čo stratiť. Skôr samy seba vyhodíme do povetria, než aby sme sa dali zajať fanatickými bojovníkmi Islamského štátu,“ napísala na sociálnej sieti jedna z Kurdiek.
Islamisti sa žien so zbraňou v ruke až panicky boja. Má to mať jednoduchý dôvod - mnohí z nich veria, že ak ich zabije žena, nedostanú sa do neba.