Poplatky za zneškodnenie odpadkov vo vyspelejších krajinách Európskej únie sú totiž päť až desaťkrát vyššie, povedal novinárom policajný špecialista na ekologickú kriminalitu Mário Kern. O nelegálny dovoz odpadu z Rakúska sa organizovaná skupina ľudí pokúsila aj v predchádzajúcich dňoch.
"Tok odpadu na územie našej republiky je reálny. Možno o pár týždňov bude existovať iný kanál, ktorým niekto bude chcieť odpad doviesť na naše územie," povedal Kern.
Dva kamióny s približne 40 tonami odpadkov z Rakúska zadržali slovenskí policajti aj pred asi dvoma týždňami. Odpad mal skončiť v opustenom kameňolome pri Dubnici nad Váhom, no napokon jeho zneškodnenie musela zabezpečiť rakúska strana. Po organizátoroch, ktorí za ilegálnou dopravou odpadov stáli, polícia podľa Kerna pátra.
Na Slovensko sa nelegálne dostal odpad z Rakúska už v roku 2005. Išlo spolu asi o 1300 ton, povedal Vladimír Radúch z odboru odpadového hospodárstva ministerstva životného prostredia. "Rakúsky kompetentný orgán je na ťahu, aby došlo k vráteniu odpadu späť," dodal Radúch.
Okrem toho sa podľa neho na Slovensko dováža odpad aj legálne. V roku 2005 povolili úrady dovoz viac ako milióna ton, o rok neskôr necelých 750.000 ton a v tomto roku zatiaľ asi 350.000 ton odpadu. Napríklad v roku 2005 pri tom domáci obyvatelia a firmy vyprodukovali asi 1,5 milióna ton komunálneho odpadu. Dovezené odpadky spaľujú napríklad cementárne.
Polícia: Pokusy o dovoz ilegálneho odpadu budú pokračovať
BRATISLAVA - Pokusy ilegálne dovážať odpad na Slovensko budú podľa polície pokračovať aj v budúcnosti.