Štúdia nám vyčíta ne-dostatočný rozvoj internetového pripojenia, ale aj mizerné digitálne vybavenie v úradoch či lekárskych ambulanciách. Od roku 2013 pritom na čele digitalizácie stojí súčasný predseda parlamentu Peter Pellegrini (39), ktorý na Slovensku urobil za posledný rok raketovú kariéru. V dobe masívneho rozvoja moderných technológií Slovensko v raste digitalizácie poriadne zaostáva. V štúdii Európskej komisie, ktorá porovnávala všetky členské krajiny, sme sa umiestnili na nelichotivom 21. mieste. Oproti minulému roku je to dokonca pokles.
„Treba dosiahnuť väčší pokrok v súvislosti s internetovým pripojením, keďže 15 % slovenských domácností ešte stále nemá pevné širokopásmové pripojenie. Nedostatočná je aj ponuka digitálnych verejných služieb,“ píše sa v reporte. Dodávajú, že problémy sú najmä vo verejnej správe - na úradoch, kde je z hľadiska online ponuky Slovensko takmer na poslednom mieste v EÚ. „Okrem toho iba 7,4 percenta všeobecných lekárov využíva elektronickú výmenu lekárskych údajov,“ konštatujú.
Ekonóm Robert Auxt zo Siete hovorí, že problémové sú najmä ukazovatele, ktoré má vláda priamo pod kontrolou. „Slovensko uvoľnilo na digitalizáciu 845 miliónov eur a výsledkom sú polofunkčné služby, ktoré v kvalite ďaleko zaostávajú za elitou. Pre naše hospodárstvo to môže mať v budúcnosti vážne následky, keďže budeme strácať konkurencieschopnosť,“ myslí si odborník. Na Slovensku sa o digitálnu oblasť od roku 2013 stará súčasný šéf parlamentu Peter Pellegrini.
„Ako digitálny líder chcem podporovať a propagovať pozitívne príklady zo spoločnosti a budem nápomocný pri presadzovaní zmysluplných a inšpiratívnych myšlienok. Pozícia by mala byť vnímaná v kontexte akéhosi ‚sponzora zmeny‘,“ uvádza Pellegrini na svojej stránke. Za vzor si dáva Rakúsko, ktoré nás predbehlo o osem priečok. K slabým výsledkom Slovenska sa však včera Pellegrini nevyjadril z dôvodu celodenného programu v Banskej Bystrici.
Rebríček digitálnej pripravenosti
1. Dánsko 0,68
2. Švédsko 0,65
3. Holandsko 0,62
10. Nemecko 0,51
13. Rakúsko 0,48
17. Česko 0,46
20. Maďarsko 0,41
21. SLOVENSKO 0,40
23. Poľsko 0,38
26. Grécko 0,36
27. Bulharsko 0,33
28. Rumunsko 0,31
Priemer EÚ 0,48 (*Hodnotiaca škála je od 0 do 1, pričom 0 je najhoršia)