Podľa informácií Nového Času, nemeckých médií a prokuratúry v obchode AFG v Partizánskom pravidelne nakupoval zneškodnené zbrane Alexander R. (38), ktorý ich prerábal na funkčné vraždiace nástroje. Nemec bol v minulosti tri roky v base za nelegálne obchodovanie so zbraňami. Podľa niektorých indícií by malo ísť o nebezpečného radikála, ktorého činy hraničia s terorizmom.
R. (38) dostal v roku 1999 päť rokov natvrdo za nelegálny obchod so zbraňami. Už v tom čase bol pre nemeckú políciu známou firmou. O jeho orientácii na zakázané extrémistické pravicové skupiny informovali miestne médiá pred rokmi. Nemec je momentálne na slobode, ale na krku má ďalší problém. „Pred niekoľkými mesiacmi našla polícia zbrane v garáži Alexandrovho kamaráta. Sú to zbrane z obchodu v Partizánskom. Alexander kúpil zneškodnené samopaly a nechal z nich spraviť funkčné zbrane. Na súde sa prehrávali aj odpočuté nahrávky medzi ním a zamestnancami obchodu,“ povedal pre Nový Čas redaktor regionálnych novín Rheinpfalz.
Mafia a skíni
Muž poprel, že by to boli jeho zbrane. „Ja som iba pomáhal objednať ich. Mám svoje vlastné obchody, ale iba s menšími kalibrami. Nikdy neprezradím mená svojich klientov a miesto, kde mám zbrane,“ povedal Alexander pred súdom. Prokurátor ho podozrieva z obchodovania so zbraňami s talianskou mafiou, keďže obvinený muž má v Taliansku korene a veľa známych. Jeho chápadlá by mohli siahať pritom až do Portugalska, kde mal dodávať zbrane miestnemu hnutiu skínov.
Majiteľ obchodu AFG v Partizánskom si nevedel spomenúť, či u neho nakupoval muž s takýmto menom. „Polícia však rieši ďalšie prípady, ktoré sa netýkajú iba zneškodnených zbraní, ale aj tých normálnych,“ povedal František Gajdoš. Spoluprácu s nemeckými orgánmi v prípade obchodovania so zbraňami potvrdila aj slovenská polícia.
Expanzné zbrane v rukách teroristov
Problémom v prípade expanzných, t. j. neškodných zbraní, je slovenský zákon, podľa ktorého na ich nákup stačí iba vek nad 18 rokov a občiansky preukaz. Cesta, kde takéto zbrane nakoniec skončia, sa nesleduje a neeviduje. Rovnaká situácia nastala aj pri januárových teroristických útokoch v Paríži, pri ktorých zahynulo 17 ľudí. Zbrane, ktoré mali traja teroristi k dispozícii, mali podľa informácií Nového Času pochádzať práve z obchodu v Partizánskom. Odtiaľ sa k teroristom dostali cez obchodníka so zbraňami.