Taliansky chirurg Sergio Canavero má plán: Chce odobrať hlavu pacientovi s nevyliečiteľnou chorobou a nasadiť ju na zdravé telo. Tvrdí, že prvá operácia by sa mohla uskutočniť do dvoch rokov!
Zákrok v hodnote 7,5 milióna libier (vyše 10 miliónov eur) by mal znamenať nový život pre paralyzovaných ľudí - napríklad takých, ktorí utrpeli zranenie chrbtice ako "Superman" Christopher Reeve. Tam by však možnosti unikátnej operácie nekončili, píše DailyMail.co.uk. Pomohla by aj pacientom s degeneratívnym neuromuskulárnym ochorením (takým trpí Stephen Hawking) aj tým, ktorých telo ničí rakovina. Prípadne by mohla ľuďom všeobecne predĺžiť život.
Kritici novú operáciu opisujú ako "čistú fantáziu", ale Dr. Canavero presviedča, že všetky nevyhnutné techniky existujú, už ich treba len pospájať. Lekár má už dokonca dlhý zoznam potenciálnych pacientov a k svojmu plánu, ktorý chce oficiálne predstaviť na letnej konferencii, potrebuje iba podporu. V roku 2017 by chcel vykonať prvý zákrok, pravdepodobne v Londýne.
Telo by pochádzalo od normálneho darcu, ktorý je po mozgovej smrti. Darcovi aj príjemcovi by hlavy amputovali v rovnakom čase pomocou extra ostrej čepele pre čo najčistejší rez. Pacientova hlava by potom bola pripojená na telo darcu pomocou špeciálneho "lepidla" zvaného polyetylénglykol, ktorý by stavil dva konce chrbtice. Svaly a cievy by boli zošité a pacient by strávil nasledujúce 4 týždne v kóme, aby sa jeho nové telo a hlava mohli v pokoji zhojiť. Následne by dostal malé elektrické šoky, aby stimulovali jeho chrbticu a posilnili spojenia medzi jeho hlavou a novým telom.
Po prebratí z kómy by pacient mal byť schopný pohybu, mal by si cítiť tvár, ba dokonca hovoriť rovnakým hlasom. Aby sa zabránilo odmietnutiu cudzieho tela, pacient by bral silné lieky na potlačenie imunitného systému. Tiež by mu bola poskytnutá psychologická podpora.
Dr. Canavaro verí, že raz dospeje veda aj do štádia, keď si bude môcť 60-ročný človek "premiestniť" hlavu na nové mladé telo vytvorené z jeho vlastného DNA. Tým by si zachoval svoje spomienky aj osobnosť. Predseda Americkej akadémie neurochirurgov a ortopedických chirurgov William Matthews oceňuje myšlienku zliepania chrbtice, nesúhlasí však s načasovaním Dr. Canavara: "Myslí si, že je pripravený. Ja si myslím, že je to ďaleká budúcnosť."
Harry Goldsmith, kalifornský doktor, ktorý viedol jednu z mála operácií, po ktorých mohol pacient so zranením chrbtice opäť chodiť, je úplne skeptický: "Neverím, že sa to niekedy stane."