A to napriek novele viacerých zákonov, na základe ktorých budú mať školy povinnosť zamestnávať učiteľov aj počas prázdnin. Niektoré však stále nútia pedagógov podpisovať zmluvy na dobu určitú. Jednou z nich je aj pedagogička Edit (26) z Malaciek.
Edit pracuje na základnej škole v Bratislave, kde učí žiakov so sluchovým postihnutím. Prekvapilo ju, že jej dali podpísať zmluvu na dobu určitú. Počas letných prázdnin sa z nej stane nezamestnaná až do začiatku nového školského roka. „Je to smutné, že sa dovolilo v školstve šetriť na začínajúcich pedagógoch. A takéto maniere majú aj na súkromných školách. Táto situácia sa ma týka a už teraz si hľadám brigády na leto, aby som mala aspoň nejaký príjem. A ešte budem musieť behať po úrade práce. Kto ma na dva mesiace zamestná na plný úväzok? Asi nikto,“ prezradila Novému Času Edit Ofčarovičová.
Vysokoškolsky vzdelaná žena skončí na dva mesiace ako predavačka alebo dokladačka tovaru. Od 1. marca pritom začne platiť nový zákon, ktorý bude jasne zakazovať prázdninové prepúšťanie učiteľov. Zmlúv na tento školský rok sa to ešte netýka. Minister školstva Juraj Draxler zaznamenal sťažnosti, že riaditelia škôl nútia podpisovať nevýhodné zmluvy narýchlo ešte teraz a vyzýva ich, aby s tým prestali. Apeloval na nich, aby predĺžili zmluvy všetkým, ktorí ich už majú podpísané. Na školy budú posielať kontroly. Ak zistia, že niekde praktiky pretrvávajú, zvažujú ich vystavenie na „tabuli hanby“, môžu im siahnuť aj na peniaze.
Čo na to odbory?
„Škoda, že novela zákona neprišla skôr. Vítame aj iniciatívu ministra, ktorý apeluje na riaditeľov škôl, aby to zmenili. Majú to vo svojich rukách, pretože s dotyčnou osobou môžu zmeniť zmluvu, ktorú prijali do 30. 6. Finančné prostriedky škola dostala na celý občiansky rok týkajúci sa platov zamestnancov. To znamená, ak sa riaditeľ snažil takýmto spôsobom ušetriť, považujeme to za nemorálne,“ povedal šéf školských odborov Pavel Ondek.