Podľa tohto plánu by mal byť aj spoločný nákup plynu. Európska komisia by chcela vytvoriť tlak na ceny a postupne ich znížiť. Odborník takýto krok schvaľuje, ale upozorňuje, že také jednoduché to nebude.
Každá krajina má vlastnú zmluvu s odlišným dodávateľom plynu. Po novom by však existoval systém „jedného za všetkých“, ktorý by plyn nakupoval v čase krízy. „Európsky energetický systém čelí potrebe zaistiť všetkým občanom bezpečnú a cenovo dostupnú energiu. Prílišná závislosť od obmedzeného počtu zdrojov dodávok (najmä zemného plynu) vystavuje krajiny riziku v prípade prerušenia dodávok,“ píše sa v materiáli Európskej komisie.
Chrániť chcú najmä krajiny, ktoré dovážajú plyn od jedného dodávateľa a sú zavislé od cien, ktoré si stanoví. Nový návrh ráta s tým, že zmluvy najprv prejdú Európskou komisiou. Jej zaangažovaním sa má predísť neprimeranému tlaku na ceny a dodržiavaniu európskych pravidiel.
Odborník na energetiku Karel Hirman považuje tento krok Európskej komisie za dobrý. „Liberalizujeme energetický trh v EÚ, čo je veľmi pozitívne a aj u nás si môžeme vybrať dodávateľa elektriny či plynu. Problém je, že naši dodávatelia ako Rusko stavajú štátne monopoly, čo nás znevýhodňuje,“ myslí si. O spoločnom nákupe plynu v EÚ má však pochybnosti. Lepší by bol podľa neho dohľad komisie pred podpisom jednotlivých zmlúv. „Aby sa eliminovali netrhové mechanizmy - rôzne politické faktory.
Obávam sa, že v zmluvách sa kreujú nejaké exkluzívne postavenia pre daného dodávateľa a z toho plynie aj negatívny dopad na tvorbu cien,“ konštatuje Hirman s dodatkom, že všetko musí byť v súlade s pravidlami svetovej obchodnej organizácie. Či ceny skutočne klesnú, však v prvom rade podľa neho závisí od trhových faktorov. Problémom sa môžu stať dlhodobé zmluvy. SPP má kontrakt s Gazpromom podpísanú do roku 2028. Na otázky, či by návrh Európskej komisie mohol byť v rozpore s našou zmluvou, sa SPP nevyjadrili. K téme energetickej únie sa vyjadrí minister hospodárstva Pavol Pavlis dnes na brífingu.
Maďari sa búria
Energetická únia podľa premiéra Maďarska Viktora Orbána obmedzí suverenitu štátov. „Budeme mať s Bruselom problém. Očakávame eskaláciu konfliktu,“ vyhlásil. Podľa neho Maďari od roku 2009 vyjednali zníženie cien plynu o takmer polovicu - na 260 dolárov za tisíc kubických metrov.