Majú sa tu totiž ukrývať množstvá vzácnych drahokamov. Ťažiť sa však nedajú pre spor dvoch firiem.Do baní sa chcú dostať obidve spoločnosti. Zástupcom Savarny, ktorá sa na Dubníku usídlila už v roku 1991, je Jozef Jančok. Získal práva na prieskum, ale opály nikdy ťažiť nezačal. „Upravil som vchody do štôlní, urobil som prieskum. Ťažiť však nemôžem. Práva na to získala iná spoločnosť, podľa mňa protizákonne,“ povedal J. Jančok, ktorý viacero prístupov do podzemia uzavrel. Opály sa totiž rozkrádali.
Vstupy považuje za svoje vlastníctvo a nechce umožniť prechod ani firme Ivana Kopora, ktorá vlastní práva na ťažbu. „Vchody sú zamrežované, do baní sa nemôžem dostať a tým pádom ani ťažiť opály. Celosvetový unikát chátra. Mal som množstvo investorov. Odstúpili, keď videli, že na Slovensku sa nedá domôcť práva,“ pripomenul I. Kopor. Obaja majitelia firiem však neprestávajú snívať o tom, že v baniach raz nájdu drahokam podobný najznámejšiemu dubníckemu opálu s názvom Harlekýn. „Nepochybujeme o tom, že sa tam taký ešte ukrýva,“ zhodli sa podnikatelia. Súdne procesy budú pokračovať.
Nádherný harlekýn
Zatiaľ najväčší drahokam na Slovensku sa našiel práve v dubníckych baniach. Vzácny opál s názvom Harlekýn vyťažili v roku 1775 a vážil až 594 gramov. Dnes je tento unikátny kúsok vystavený v prírodovedeckom múzeu vo Viedni.