Ale povstalci vedení Tuaregmi požiadali o viac času na konzultácie pred podpísaním konečnej oficiálnej dohody. Informovala o tom tlačová agentúra Reuters.
Dohoda sprostredkovaná Organizáciou Spojených národov (OSN) sa snaží zastaviť desaťročia trvajúce povstania a nestabilitu v severnom Mali. Západné a regionálne veľmoci sa obávajú, že islamistickí militanti, ktorých odtiaľ pred dvoma rokmi vyhnala francúzska vojenská operácia, by sa mohli vrátiť.
"Táto dohoda nemá za cieľ okamžite vyriešiť všetky problémy hlbokej, celkovej, cyklicky sa opakujúcej krízy. Napriek tomu je to rozhodný krok smerom k mieru a zmiereniu," uvádza sa vo vyhlásení medzinárodného sprostredkovateľského tímu.
Povstalecké skupiny Arabov a Tuaregov boli prítomné na slávnostnom podpise predbežnej zmluvy v alžírskom hlavnom meste Alžír, kde podľa svojich slov budú pokračovať v mierovom dialógu.
Povstalci už skôr vyhlásili, že dohoda, ktorá má byť oficiálne podpísaná v Mali neskôr tento mesiac, nerieši úplne ich politické požiadavky týkajúce sa regiónu, ktorý nazývajú Azawád.
Región sa nachádza na severe Mali a v roku 2012 tam Tuaregovia začali povstanie proti centrálnej malijskej vláde v Bamaku, toto územie odtrhli a vyhlásili na ňom samostatný štát.