Najmä z energetickej stránky sme závislí od surovín z východu, ktoré ruský prezident Vladimir Putin čoraz viac obmedzuje. Nový Čas sa pozrel na základné fakty, ktoré ovplyvňujú to, či slovenské domácnosti a firmy budú mať dostatok plynu na plynulé zabezpečenie výroby či vykurovania. Rusi obviňujú Ukrajincov, že za plyn poriadne neplatia, a nepáči sa im ani fakt, že prestali zásobovať východné územia obsadené separatistami. Do toho sa majú pridávať problémy s ťažbou plynu.
Na druhej strane Ukrajinci tvrdia, že plyn od Putina poriadne ani nedostávajú. Patovú situáciu, ktorá môže vyústiť do úplného zastavenia ruských kohútikov, sa včera snažila vyriešiť Európska únia. Za istých okolností by totiž v prípade krízy sama mala problémy so zabezpečením dodávok plynu svojim členom. Do uzávierky nebola dohoda jasná. „Nateraz však plyn cez Ukrajinu do Európy tečie, a keďže vykurovacia sezóna je na konci, aj dopyt po tejto komodite v Európe klesá,“ upozornil energetický analytik Jozef Badida.
(pre zväčšenie kliknite na obrázok)
Kroky Európskej únie oceňuje aj expert Karel Hirman. „EÚ je čoraz viac závislá od dovozu základných surovín a Slovensko dováža všetko - ropu, plyn, jadrové palivo a značnú časť uhlia. A za danej situácie musíte hľadať riešenia,“ myslí si. Po zime sú plynové zásobníky naplnené približne do tretiny. Minister hospodárstva Pavol Pavlis minulý týždeň informoval, že dodávky na Slovensko sú stále krátené, ale zatiaľ nemusíme prijímať žiadne krízové opatrenia.
„Plyn pre obyvateľov, školy, nemocnice a priemysel bol, je a aj naďalej bude. Všetky opatrenia prijaté pred zimnou sezónou sú 100 % funkčné, a nie je absolútne žiadny dôvod na obavu,“ ubezpečil. K Pavlisovi sa pridal aj šéf SPP, najväčšieho distribútora plynu u nás. „Zvládneme hocijakú situáciu, ktorá by nastala,“ spresnil. V prípade problémov sú pripravení na reverz a zásoby pre celé Slovensko.