Ľudia sa jednoducho nevedeli dohodnúť, akú farbu šaty majú. Jedni tvrdili, že sú zlato-biele, druhí by zas dali ruku do ohňa za to, že su modro-čierne. Ako a prečo nás očí klamú, vysvetlí Nový Čas spolu s očnou lekárkou Katarínou Sokolovou z očnej kliniky NeoVizia. Stačí ruka šikovného maliara alebo grafika a celý svet vyzerá inak, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať.
Potvrdila to aj očná lekárka Katarína Sokolová: ,,Aj grafickými úpravami či rôznymi líniami sa dá navodiť pocit, že niečo je k nám bližšie a niečo je ďalej. Nie všetky grafiky sú tieňované napríklad v tónoch sivej. Niektoré sú spracované jednoduchými líniami a čiarami, ktoré dokážu navodiť pocit rôznych vzdialeností.“
Skúsenosť, s akou sa pozeráme na tento svet, je však určujúcim faktotom a aj vďaka nej je možné nás jednoduchšie oklamať. ,,Pre vnímanie 3D priestoru aj optických klamov je dôležitá i skúsenosť, ktorú sme nadobudli v živote. Napríklad ľudia, ktorí postupne strácajú zrak (no dôverne poznajú predmety okolo seba – napríklad vidličku, nožík... ), sa z odhadu naučili žiť a správajú sa vo svojom známom prostredí so 100% istotou,“ vysvetlila Sokolová.
Bicykel
Čo vidíte: Aj vám sa zdá, že sa kolesá bicykla točia?
Vysvetlenie: Netočia sa , opäť ide o posunuté farebné spektrum, jedno v modrej, druhé v žltej farbe. Jedno náš mozog vníma jemne spredu, jedno zozadu, preto máme pocit, že obrázok je v pohybe.
Žaba
Čo vidíte: Na prvý pohľad asi väščina z nás vidí žabu, no stačí nakloniť hlavu mierne doprava a vidíte konskú hlavu.
Vysvetlenie: Ideálna ukážka umelcovej schopnosti pohrať sa s priestorovým videním. Doslova nás dokáže oklamať štetcom.
Kráska alebo starena
Čo vidíte: Každý na prvý pohľad niečo iné. Jeden starenu, druhý krásnu mladú ženu. Je to obľúbená hra psychológov, pri ktorej sa môže odkrývať povaha nášho podvedomia.
Vysvetlenie: Opäť ide o umelcovo majstrovstvo ukázať, že veci nemusia byť na prvý pohľad také, ako sa zdajú.
Pán s bradou či ulica
Čo vidíte: Niekto na prvý pohľad ihneď odhalí ulicu, na ktorej stojí mladá žena a starší pán a opodiaľ leží pes. Oveľa zreteľnejšie však vidieť profil staršieho džentlmena s bradou a dlhšími vlasmi.
Vysvetlenie: Hra tieňov, svetlých a tmavých farieb dokáže vytvoriť prekvapivú hru na schovávačku.
Vlnenie
Čo vidíte: Pri pohľade na tento obrázok môžete mať pocit, ako keby sa vlnil ako klasy na poli, keď zafúka vietor.
Vysvetlenie: Opäť ide o trik s posunutím farebného spektra. Tmavšiu farbu vnímame viac zozadu, svetlú viac spredu, na tomto princípe sa vytvára pocit vlnenia, aj keď v skutočnosti je obrázok statický.
Obdĺžnik
Čo vidíte: Podľa vás je niektorý z obdĺžnikov väčší alebo menší ako ten druhý.
Vysvetlenie: V tomto prípade nás balamutí naša vlastná skúsenosť. Ak je niečo v diaľke, vyzerá to menšie. Keďže sú oba obdĺžniky rovnaké, zadný by mal vyzerať menší, ale vyzerá paradoxne väčší.
Vojaci
Čo vidíte: Opäť máme pocit, že veľkosť postavy vojaka sa zväčšuje, ale v skutočnosti sú všetci traja rovnako veľkí.
Vysvetlenie: Je to hra s priestorovým videním. Nemení sa veľkosť vojaka, iba pozadie za ním, ktoré vyvoláva klamlivý dojem, že sa postava paradoxne zväčšuje, aj keď by sa mala zmenšovať.
Klamú nás vlnové dĺžky
Katarína Sokolová, očná lekárka NeoVízia
Optické klamy fungujú na princípe vnímania rozdielnych vlnových dĺžok. Svetelné odtiene s kratšou vlnovou dĺžkou vnímame napríklad ako biele, s dlhšou ako odtiene iných farieb. Za vnímanie farieb zodpovedajú čapíky na očnej sietnici (fotoreceptory), ktoré rozlišujú rôzne vlnové dĺžky. Práve rozlišovanie kompletného farebného spektra a miešania farieb je kľúčové na rozlišovanie hĺbky farebného obrazu.
Nevidí ich každý
Očné klamy vnímajú dokonale iba ľudia, ktorí vidia svet okolo seba v 3D obrazoch. Ich oko (sietnica, zrakový nerv, zraková dráha a súhra všetkých svalov) je v dokonalej harmónii. Len tak dokáže mozog spájať obrazy z rovnocenných častí sietnice do jedného uceleného obrazu. Stimuláciou buniek očného pozadia sa svetelná energia premieňa na elektrické impulzy, ktoré dráždia všetky okolité bunky. Začínajú tak spracovávať obraz, ktorý sa premieta v rôznom farebnom spektre a s rôznymi vlnovými dĺžkami. Vďaka 3D (stereoskopickému) videniu tak dokážeme vnímať nielen obrazy v plnej hĺbke, ale aj očné klamy.