Budú po nich nasledovať aj ďalšie? Na Slovensku je spoločnosť druhým najväčším súkromným zamestnávateľom, pre firmu pracuje zhruba 10 000 ľudí. Tesco má u nás až 155 pobočiek a prevádzkuje päť obchodných domov a 18 čerpacích staníc. Problémy má spoločnosť najmä na domácom trhu, kde jej zákazníci odchádzajú za lacnejšími potravinami ku konkurentom. Briti prehodnocujú svoje ďalšie podnikanie aj v Česku, Maďarsku a Poľsku.
Podľa analytika obchodu Ľubomíra Drahovského sú nejaké signály, že podobný scenár môže nastať aj u nás. „Ak by Tesco odišlo, znamenalo by to silné ochudobnenie nielen obchodného prostredia,“ uviedol Drahovský. Podľa neho by ľudia prišli o štandard potravín a služieb, ktoré si sieť buduje už od roku 1996. Celkovo má na Slovensku 155 pobočiek a zamestnáva približne 10-tisíc ľudí.
„Hoci si u nás vedie dobre, so svojím päťmiliónovým trhom tvoríme v európskom meradle len pár percent,“ dodal Drahovský. Sme totiž takmer najmenší obchodný priestor, v ktorom Tesco podniká. Ak sa teda Angličania rozhodnú odísť, nič s tým nezmôžeme. V januári tohto roka vyhlásili české odbory divízie reťazca štrajkovú pohovosť. U susedov totiž plánuje spoločnosť zatvoriť dva supermarkety, v Prahe a v Ústí nad Labem. Slovenské zastúpenie spoločnosti k situácii nevydalo jasné stanovisko.
„Ani teraz, ani v budúcnosti nebudeme komentovať žiadne špekulácie,“ vyjadril sa hovorca Tesca Tomáš Ferenčák. Ak by sa spoločnosť rozhodla zo slovenského trhu napokon odísť, priestor po nej určite niekto zaplní. „Z nedávnej minulosti máme v pamäti odchod spoločnosti Ahold, ktorá prevádzkuje sieť Hypernova,“ pripomenul Drahovský. Zmenu vlastníka zákazníci nijako zvlášť nepocítili.
Aktivity firmy u nás
- na našom trhu pôsobí od roku 1996
- zamestnáva 10 000 ľudí
- má 155 pobočiek
- 5 obchodných domov
- 18 čerpacích staníc