Správa ukazuje na vysoký počet návštev u lekára, nízke využitie postelí pre akútnych pacientov, ako aj ich vysoký počet. Šéf Health Policy Institute (HPI) Tomáš Szalay s kritikou súhlasí. "Komisia poukazuje na nečinnosť rezortu, ako i na rizikové projekty. HPI sa s hodnotením EK stotožňuje." Priblížil, že komisia považuje za problém prieťahy pri zavádzaní DRG, chýbajúce výsledky elektronizácie zdravotníctva a dlhy nemocníc. "Uvedené výzvy si vyžadujú víziu a politické odhodlanie tvorcov zdravotnej politiky. Pred parlamentnými voľbami 2016 sa toho zrejme nedočkáme," skonštatoval Szalay.
"Je dôležité povedať, že nejde o finálnu verziu správy, ale len o pracovnú. MZ SR bolo vyzvané zaslať k danému návrhu svoje pripomienky, čo aj urobí," reagovala hovorkyňa rezortu Martina Šoltésová. Poukázala na to, že správa okrem iného hovorí aj o tom, že zmeny v zdravotníctve prispeli k lepšiemu stavu verejných financií. Na margo DRG poznamenala, že nemocnice už vyše roka vykazujú poisťovniam dávky rozšírené o atribúty potrebné pre tvorbu skupín hospitalizačných prípadov podľa pravidiel DRG a v roku 2016 by mala byť spustená pilotná fáza zavedenia DRG
Hodnotiacu správu zverejnili minulý týždeň. "Ide o analytické dokumenty Európskej komisie. Tieto hodnotiace správy slúžia ako základ ku konkrétnym odporúčaniam pre členské štáty, ktoré budú zverejnené v máji. Prípravu týchto odporúčaní Európska komisia štandardne konzultuje s členskými krajinami," vysvetlila Ingrid Ludviková z tlačového oddelenia Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku. Správa sa podrobne venuje zamestnanosti, vzdelávaniu, daniam, zdravotníctvu, podnikateľskému prostrediu či súdnictvu, alebo manažmentu eurofondov.