V úrade najvyššieho ústavného činiteľa pracuje od roku 2010, keď prišiel do služieb exprezidenta Ivana Gašparoviča. Sám Šoth však vedomú spoluprácu popiera. So socialistickou ŠtB sa spájajú najmä protizákonné operácie v prospech komunistickej vládnej moci. Portál aktuality.sk uviedol, že vo zväzkoch figuruje aj meno Kiskovho kancelára Šotha ako dôverníka, ktorý sa však bráni.
Dôverník bol podľa Jána Maca z Ústavu pamäti národa od 60. rokov osoba, ktorá sa dobrovoľne stretávala s príslušníkom ŠtB. „Dôverník nemusel poznať, že sa stýka s príslušníkom ŠtB, ale mohol to rozpoznať z konania tohto príslušníka,“ povedal historik pre aktuality.sk.
Ústavný súd v minulosti rozhodol, že osoby vedené ako dôverníci neboli vedomými spolupracovníkmi. Na naše doplňujúce otázky, či mohol byť Šoth v zozname vedený neoprávnene a či mohol o svojej evidencii vedieť, Ústav pamäti národa včera neodpovedal z dôvodu dovoleniek a odpovede prisľúbil v pondelok.
Aj týchto spájali s ŠtB
Dárius Rusnák
Pod krycím menom Daro je zapísaný Dárius Rusnák - bývalý šéf oddelenia v Prezidentskom paláci. Pre údajnú spoluprácu s komunistickou tajnou službou mal problémy so získaním bezpečnostnej previerky.
Ján Sokol
V zoznamoch tajných spolupracovníkov figuruje aj meno trnavského arcibiskupa pod krycím menom Svätopluk. Doteraz nie je jasné, do akej miery s eštebákmi spolupracoval.
Andrej Babiš
V posledných mesiacoch sa český minister financií súdil s ÚPN o svojom neoprávnenom evidovaní ako agenta ŠtB pod menom Bureš. Súd napokon po viacerých svedectvách Babiš vyhral.