Všetci policajní dôstojníci však reagovali rovnako - vyčkávali a rozkaz k útoku nevydali. Urobili správne? Otázku, či policajti pri zásahu proti masovému vrahovi Zdeňkovi K. († 63) postupovali správne, znovu otvoril český časopis Respekt. Ten v tej súvislosti opísal nové detaily a tiež to, ako sa počas operácie miere rozširovalo velenie. Ako prví vyrazili do reštaurácie Družba dvaja policajti, ktorí boli podľa GPS k miestu najbližšie. Veliteľom zásahu sa automaticky stal podľa predpisov starší z nich. Všetko rozhodovanie, ako sa v danej situácii zachovať, tak pripadlo na neho.
Ako je známe, vrah na nich začal strieľať, a policajt preto zavelil k ústupu, bez toho aby streľbu opätovali. Podľa časopisu tak jednoznačne porušili predpis s názvom "Amok - útok aktívneho strelca". Tu ale nastáva prvý problém, ide totiž o nový súbor predpisov, ktorý vznikol až ako reakcia na šialený útok nórskeho teroristu Breivika. Špeciálnym výcvikom, ktorý predpisy vyučuje, prešiel zatiaľ iba každý desiaty policajt v Česku! Je tak veľmi pravdepodobné, že zasahujúci policajti Amok vôbec nepoznali, a ťažko sa im preto dá tento postup vyčítať.
O desať minút neskôr dorazila na miesto plne vybavená pohotovostná jednotka, ktorá zhodou okolností prechádzala výcvikom neďaleko Uherského Brodu. Cvičenie sa tak razom premenilo v akciu a ako druhý v poradí okamžite prevzal velenie inštruktor jednotky. Toho ale po minúte vystriedal jeho nadriadený, policajný veliteľ z Uherského Hradišťa. Ani ten ale k zásahu rozkaz nevydal a rozhodol sa počkať na príchod špeciálnej zásahovej jednotky z Brna. Útočník totiž v tej dobe s vyjednávačmi komunikoval a tvrdil, že na mieste sú živí, čo sa neskôr ukázalo ako lož.
Po pätnástich minútach na miesto dorazil operačný dôstojník zo Zlína, velenie sa teda znovu zmenilo, postup ale nie. To isté sa potom opakovalo po ďalších desiatich minútach, kedy si velenie nad celou akciou prevzal krajský policajný riaditeľ Jaromír Tkadleček. Zásahovka nakoniec dovnútra vnikla až po 103 minútach.
Kritici polícii vyčítajú najmä to, že sa ani nepokúsila zachrániť preživšieho Petra Gabriela, ktorý sa skrýval na toaletách oddelených od priestoru, kde operoval útočník, chodbou. Zástancovia zase poukazujú na zásahy proti útočníkom z Charlie Hebdo, ktoré trvali ešte dlhšie. Správnosť policajných postupov by mali pomôcť vyhodnotiť kamery a mikrofóny, ktorom mali všetci policajti na mieste, vrátane prvej hliadky, ktorá sa z miesta stiahla.