Za všetko mohol rutinný lekársky zákrok - punkcia miechy. Chloe bola zo svojho stavu nešťastná, rodičia nevedeli ako ďalej. Všetko vyriešil šesťročný brat Caleb jediným objatím.
Chloe sa najprv sťažovala na dlhotrvajúce a silné bolesti hlavy. Lekárom chvíľu trvalo, kým prišli na to, že príčinou je vysoký tlak v jej lebke. Chceli ho riešiť punkciou - teda odberom mozgovomiechového moku. Zákrok sa odohral pri plnom vedomí dievčaťa, jeho mama sedela vedľa neho. Počas zákroku však Chloe prišla o pamäť.
„Ako keby mi v hlave prepli vypínač, všetky spomienky boli preč,“ hovorí Chloe o osudnom momente v denníku Daily Mail. „Mama sedela vedľa mňa. Takže mi bolo jasné, že tá osoba je pre mňa nejako významná, ale nevedela som ako,“ dodáva. Časom si uvedomila, že „osoba“ je jej matka, no nedokázala si vybaviť nijaké spomienky na ňu. Všetko sa zmenilo, keď do Chloinej izby z ničoho nič prišiel jej malý brat Caleb a svoju sestru objal. „V tom momente sa mi vynorili spomienky na rodinu. Všetky boli späť.“
Stáva sa to
Strata pamäti je zriedkavým vedľajším účinkom takejto punkcie. Ľudia môžu napríklad zabudnúť svoje pracovné zručnosti. Aj Chloe má ešte stále problémy, keď sa snaží dobehnúť zameškaný čas v škole. Preto sa dnes okrem štúdia venuje aj osvete a zvyšovaniu verejného povedomia o tejto chorobe.
Punkcia
Pri tomto zákroku sa ihlou v bedrovej oblasti odoberá mozgovo-miešny mok z chrbtice. Keď sa punkcia používa ako vyšetrenie, vtedy sa mok odosiela na analýzu. Punkciou sa však niekedy rieši aj vysoký vnútrolebečný tlak. Po punkcií sa môže dostaviť post-punkčný syndróm. Pacient vtedy trpí bolesťami hlavy, nevoľnosťou, alebo poruchami zraku, či sluchu. Syndróm trvá niekoľko dní a zväčša ustúpi sám.