Muž pritom pracoval v zahraničí, o tom, že mal pohreb, sa dozvedel od kamaráta, ktorého náhodou stretol v Prahe. Z matriky ho vymazali, čiže žil bez občianskeho preukazu, vodičáka aj karty poistenca. Navyše ani pohreb doteraz nie je zaplatený a do dnešného dňa nikto netuší, kto v hrobe leží naozaj. František chce od štátu odškodné. O svojej vlastnej smrti sa František dozvedel na pražskej ulici: „Stretol som kamaráta Ruda a vyvalil na mňa oči so slovami: Preboha, ty si živý? Veď som ti bol zapáliť sviečku na hrobe!“
V kysuckej obci Skalité začiatkom roka 2006 našli mŕtvolu zmrznutého muža. „Policajti prišli za nami skoro ráno, boli sme s bratom ešte ospalí. Doniesli fotku, všetko sa stalo tak rýchlo a my sme boli šokovaní. Bol zarastený, učesaný ako on... a mal retiazku s krížikom, ktorú mu darovala babka,“ hovorí Mária Besedová (49). Bratovi Ferovi dali do truhly drahý oblek, topánky, zaplatili zálohu za pohreb a oplakali ho.
Keď po pár mesiacoch zaklopal na dvere, neverili vlastným očiam. „Boli sme v šoku, plakali sme...“ spomína Mária. Fero sestre a bratovi Jánovi ukázal vytetovaného hrocha na predlaktí a znamienko na boku a bolo jasné, že je to ich brat. Keďže prišiel o identitu a vyhlásili ho za mŕtveho aj na matrike, nemal žiadne doklady. Až z vzorky DNA, ktoré urobili na slinách jeho a jeho syna Dalibora, sa zistilo, že Kadlubec je živý. „Okresný súd v Čadci zastavil dedičské konanie, pretože zistil, že poručiteľ žije,“ informoval zastupujúci hovorca Krajského súdu v Žiline Martin Jažembovský.
Kto leží v hrobe?
Nikto netuší, koho vlastne pochovali! Podľa vyjadrenia krajskej policajnej hovorkyne Jany Balogovej totiž polícia nemôže telo exhumovať, keďže smrť nebola spôsobená násilným činom. V hrobe by mohol ležať Alojz Maslaňák z Čierneho, ten je doteraz nezvestný a sestra ho vtedy neidentifikovala. František chodí po Horelici ako bez duše: „Tento štát mi zobral identitu, policajti si zbabrali svoju robotu a ja chcem odškodné. Chodil som bez dokladov a urobili tu zo mňa celonárodného šaša. Stále na mňa ukazujú prstom!
Má šancu získať odškodné?
Podľa právnika Jozefa Vražela z Čadce by v takomto prípade bolo možné od štátu vysúdiť odškodnenie. „Premlčacia doba sa nevzťahuje na ochranu osobnosti, aj keď uplynulo už niekoľko rokov. Úspešnosť odškodnenia by však bolo možné posúdiť, len ak by sa potvrdil nesprávny úradný postup alebo nezákonné úradné rozhodnutie.“