Európsky parlament prijal správu o pokroku Čiernej Hory, Kosova, Macedónska a Srbska za rok 2014. Europoslanci v prijatom uznesení znovu vyzvali päť členských krajín Európskej únie vrátane Slovenska, aby uznali nezávislosť Kosova. Z 28-člennej únie sa uznaniu nezávislosti bývalej srbskej provincie bránia Cyprus, Grécko, Rumunsko, Slovensko a Španielsko.
"Opäť sme vyzvali päť vzdorujúcich členských štátov EÚ, aby uznali štátnosť Kosova," povedala rakúska europoslankyňa Ulrike Lunaceková z frakcie Zelených, ktorá je parlamentnou spravodajkyňou pre túto záležitosť. Poslankyňa spresnila, že prijatie správy o Kosove veľkou väčšinou poslancov poukazuje na silnú podporu pre európsku budúcnosť Kosova.
"EÚ by mala urýchliť proces liberalizácie vízového režimu pre Kosovo a vláda v Prištine musí prijať konkrétne kroky na zabezpečenie budúcnosti pre svojich občanov v prosperujúcej krajine," konštatovala Lunaceková v správe pre médiá.
Podľa jej slov ukončenie politickej blokády, ktorá trvala šesť mesiacov, zvýraznilo naliehavú potrebu pokračovať v nastolenej európskej ceste Kosova prijímaním dohodnutých reforiem.
Podľa dokumentu schváleného v europarlamente musia byť hlavnými prioritami novej kosovskej vlády budovanie právneho štátu, nezávislosti súdnictva a prijímanie účinných opatrení na boj s korupciou. Poslanci sa zhodli v názore, že Rada EÚ by mala čo najskôr prijať rozhodnutie o podpísaní asociačnej a stabilizačnej dohody s Kosovom, ktorá bude silným impulzom pre realizáciu reforiem.