V slovenskom šoubiznise aj na politickej scéne si ľudia začali nervózne pošepkávať, kto z nich sa mohol na zozname ocitnúť. Polícia tvrdí, že sú na ňom podnikatelia, športovci, modelky aj lekári. Utajovaný zoznam znervóznil aj ekonomických analytikov, ktorí sa odmietli vyjadriť. Nový Čas oslovil tváre spoločenského života, ktorým sa v čase machinácií v banke finančne darilo. Majú s kauzou niečo spoločné?
Diktátori, podvodníci, obchodníci so zbraňami a zločinci. Presne 25 Slovákov sa ocitlo v spoločnosti takýchto osôb z celého sveta na prísne utajovanom zozname klientov švajčiarskej banky HSBC. Medzinárodné konzorcium investigatívnej žurnalistiky (ICIJ) ešte vo februári informovalo o kauze „Swiss Leak“, podľa ktorej v menovanej banke dochádzalo k nelegálnym finančným machináciam.
Bankovníci pomáhali svojim klientom obchádzať povinnosť platenia daní a skrývali im nelegálne peniaze pred vyšetrovacími zložkami. Čo mohlo viesť skupinu Slovákov k tomu, aby sa vystavili riziku odhalenia? „Mohli chcieť mať peňažné prostriedky uložené v štáte, ktorého bankový systému poskytuje vysokú istotu uchovania vkladu, ale všetko to mohlo vyústiť aj do spáchania trestného činu,“ povedal právnik Marek Benedik.
Cieľom su daňové úniky
ICIJ vo februári informoval o šiestich slovenských občanoch, ktorí sa dostali do podozrenia. O pár týždňov neskôr naša Finančná správa oznámila už 25 mien. Na otázky Nového Času, prečo sa ich počet odrazu zvýšil, a či k nim úrady pristupujú ako k podozrivým, rezort nereagoval. Vyšetrovanie bude riadiť daňová kobra. Podľa analytika, ktorý si neželal byť menovaný sú aktivity Slovákov vo Švajčiarsku zrejmé. „Išlo o daňové úniky,“ skonštatoval.
So Slovenskom je spojených celkovo 147 bankových účtov, na ktorých mali klienti uložených 45 miliónov eur. Najvyššia suma na jedinom účte presiahla hranicu desiatich miliónov.
Unikol zoznam s menami
V zozname vlastníkov účtov v banke HSBC figuruje niekoľko slovenských osobností. Účet v tejto banke mala podľa Denníka N využívať tenistka Daniela Hantuchová a aj členovia jej rodiny. Na zozname má byť aj meno Igora Grošafta. Volá sa tak nominant SDKÚ v prezídiu Fondu národného majteku v rokoch 2005-2006 a súčasne aj spolumajiteľ agentúry SITA.
Denník N ďalej uvádza aj mená známych advokátov. Medzi nimi má byť bývalý štátny tajomník ministerstva hospodárstva (SOP) Ján Sabol. V súčasnosti podniká v liehovarníctve a je spoločníkom veľkej advokátskej kancelárie.
V zozname má figurovať aj Martin Lieskovský, bývalý policajt, ktorý bol obžalovaný z únosu Michala Kováča mladšieho.
Ako píše Denník N, to však ešte nemusí nič znamenať, pretože väčšinu kont si mali otvoriť koncom 90. rokov a zákon nezakazoval otvoriť si účet vo Švajčiarsku. Polícia bude každý prípad posudzovať individuálne.
Čo na to známi Slováci?
Pavol Traubner (73) neurológ:
- K tejto téme nemám žiadny vzťah. Viem, že sú tam nejakí Slováci, ale neviem, čo mám k tomu povedať. Ja som lekár a takéto veci ma veľmi nevzrušujú. Vyhlasujem, že ja na zozname nie som. O ostatných lekároch neviem.
Juraj Široký (61) podnikateľ:
- Podľa biznismenovej hovorkyne sa Juraja Širokého situácia, pokiaľ ide o banku HSBC, netýka a nevidí dôvod, aby sa k nej vyjadroval.
Zdeno Ciger (45), bývalý hokejista:
- Nie, vôbec sa ma tento prípad netýka. Ja si žijem svoj život na Slovensku. Prvýkrát som ju zachytil vo štvrtok ráno v rádiu. Nič viac o tom neviem a ani netuším, čo by som mal k tomu povedať. Keby som mal komentovať hokejový zápas, nemám problém. Ale k financiám či ekonomickým otázkam nie som kompetentný sa vyjadrovať.
Silvia Lakatošová (41) riaditeľka Miss Universe:
- Neviem o tom nič, ani sa ma to netýka. Mám teraz iné starosti, malej idú zúbky.
Andrea Verešová (34), modelka:
- O tejto kauze som nepočula a nikdy som nemala uložené peniaze v žiadnej zahraničnej banke. Takže ani ma to netrápi, ani nezaujíma.
Viliam Fischer (76), kardiochirurg:
- Nepoznám túto kauzu a ani neviem, o čom hovoríte. Kde by som ja zobral účty vo švajčiarskej banke?
Dominik Hrbatý (37), bývalý tenista:
- Ja som tam nikdy nemal účet. Kauza sa ma netýka. To však neznamená, že športovci svoje zarobené a zdanené peniaze nemôžu mať niekde v zahraničných bankách. Nám tenistom sa zdaňujú v krajine, kde ich zarobíme, neviem, ako to je v iných športoch. Samozrejme, že je nesprávne a protiprávne, ak sa niekto vyhýba plateniu daní a takpovediac niekde perie peniaze. Ak ich tam nejaký slovenský športovec mal, tiež to neznamená, že sa na tom aj podieľal.
Rudolf Zajac (64), exminister zdravotníctva a lekár:
- Prečo by sa ma to malo týkať? To sa spýtajte Fica... Toto ani zo žartu nebláznite. Mňa sa to naozaj reálne netýka, samozrejme. Nič si o tom nemyslím. Nech to riadne vyšetria.
Dušan Tittel (49), bývalý futbalový reprezentant:
- Mňa sa to netýka, nikdy som nemal otvorený účet vo Švajčiarsku a nemám žiadnu informáciu, kto okrem hokejistov, ktorí pôsobili vo Švajčiarsku v minulosti, by mali účet vo švajčiarskych bankách.
Kto je medzi 25 prísne utajovanými slovenskými klientmi banky HSBC?
Nový Čas konzultoval s odborníkom z bankového prostredia, kto zo slovenského spoločenského života by mohol mať najbližšie k vyšetrovaným bankovým účtom vo Švajčiarsku.
Športovec
Išlo by hlavne o turnajového hráča - individuálneho športovca, ktorý reprezentuje sám seba a nemá zmluvu so žiadnym zahraničným klubom. Zarobené príjmy v rôznych krajinách by nemusel vôbec doniesť na Slovensko a na miesto zdanenia by ich vložil na svoj účet.
Modelka
Rovnaký prípad ako športovec. Najúspešnejšie modelky dostávajú priame kontrakty a o ich príjmy sa im nestará žiadna agentúra. Z prehliadok a fotení by zarobenú sumu poslali do Švajčiarska rovnako ako športovci a vyhli by sa plateniu dane.
Lekár
Zo všetkých štyroch typov slovenských zákazníkov banky HSBC má najotvorenejšie možnosti. Len za posledné týždne preniklo na verejnosť mnoho korupčných káuz. Aby sa lekárovi vyplatilo vlastniť účet v zahraničí, muselo by ísť o renomovaného špecialistu s vysokými príjmami.
Podnikateľ
Prípadné machinácie finančníkov mohli práve im priniesť najväčšie zárobky spomedzi štyroch typov zákazníkov. V čase vzniku podozrivých kont v banke HSBC prepuklo na Slovensku mnoho káuz, pri ktorých sa hovorilo o predraženosti projektov.