Investícia do unikátneho podzemného ložiska európskeho významu na lacné vykurovanie bytov a rozvoj turizmu síce nateraz vyznieva ako prvoaprílový žart, no plynári zároveň potvrdili, že SPP už finalizuje možnosti a potenciál využitia vrtov. A termín stavebného povolenia sa kráti.
Potvrdil to Viliam Bačo, starosta Bidoviec, ktoré sú spoločným stavebným úradom. Výstavbu geotermálnej elektrárne by tu všetci na okolí privítali. „Čosi sa naozaj hýbe. Nevieme, či sú za tým Česi a ich kapitál, ale to je jedno. Len nech sa konečne začne aj stavať. Je najvyšší čas, pretože stavebné povolenie sa končí budúci rok, preto nemožno čakať,“ tvrdí Bačo. Uvažovalo sa o využití tepla na vykurovanie veľkej časti domácností v Košiciach, no v súčasnosti je pre región zaujímavé aj tzv. odpadové teplo v rámci rozvoja turizmu s akvaparkom, farmami či so skleníkmi. „Hotových je viacero štúdií, projekt vykurovania Košíc a aj pozemky sú už vysporiadané. Obrovské prírodné bohatstvo však stále nevyužívame,“ vraví Ľubomír Šimko, starosta susednej Svinice, v ktorej katastri sú tri vrty.
Gabriel Beer, hovorca SPP Infrastructure, ktorá vlastní spoločnosť Geoterm Košice, potvrdil záujem firmy pri využívaní tohto ekologického zdroja. „Musí však byť zároveň ekonomicky efektívny. V súčasnosti sa finalizuje analýza možností a potenciál využívania vrtov v tejto lokalite,“ povedal Beer. Pôvodne sa podľa Beera rátalo s využívaním vrtov na ekologické zásobovanie Košíc, no na takúto dodávku tepla je v súčasnosti malá šanca. Ako s hlavným odberateľom sa počítalo s Teplárňou Košice, ktorá však investovala do ekologizácie svojej prevádzky a výstavby nového kotla a tieto prostriedky sa spoločnosti budú musieť vrátiť. „Momentálne v Košiciach nie je žiadna spoločnosť, ktorá by bol schopná a ochotná teplo z vrtov odoberať tak, aby bolo rentabilné investovať do sprevádzkovania,“ dodal Beer. V tomto smere by so súhlasom štátu v SPP, ako majoritného vlastníka, mohol pomôcť iný kapitál - nielen z eurofondov, ale aj z Čiech.
Na čo by sa horúca voda z vrtov mala využiť?
Emil Ficko (67), murár, Bidovce
„Je to obrovská škoda, že sa tá horúca voda vôbec nevyužíva. Viete, koľkým skleníkom a farmám by to pomohlo? Aj za teplo by sme asi platili menej. Hádam sa toho dožijem.“
Mária Azariová (45), kontrolórka, Bidovce
„To nikomu neprekáža, že naši ľudia musia chodiť do susedného Maďarska? Keby bol akvapark u nás, všetko by zostalo doma. A boli by sme aj spokojní. Dúfam, že sa už čoskoro nájde investor, o ktorom sa zatiaľ len veľa hovorilo.“
Radoslav Kisti (29), montážnik, Ďurkov
„Som optimista a verím, že sa dočkám využitia vrtov. Viem si tu predstaviť kúpalisko i farmy.“
Vlastnícka štruktúra
Momentálne je najväčším akcionárom Geotermu Košice spoločnosť SPP Infrastructure, a. s., Bratislava. V nej kontroluje 51 % štát prostredníctvom štátnej spoločnosti Slovenský plynárenský priemysel, a. s., a 49 % je vo vlastníctve skupiny Energetický a průmyslový hodling, ktorý kontroluje český miliardár podnikateľ Daniel Křetínský.
Zdroj pri Svinici
- prietok 220 - 230 litrov/s
- výdatnosť min. 30 rokov
- výkon až 300 MW
- z vyše 3 km hĺbky dosahuje teplotu viac ako 130 °C
Vlastnícka štruktúra
Momentálne je najväčším akcionárom Geotermu Košice spoločnosť SPP Infrastructure, a. s., Bratislava. V nej kontroluje 51 % štát prostredníctvom štátnej spoločnosti Slovenský plynárenský priemysel, a. s., a 49 % je vo vlastníctve skupiny Energetický a průmyslový holding, ktorý kontroluje český miliardár podnikateľ Daniel Křetínský.