Problémom majú byť nevyriešené recipročné vysporiadania pozemkov s najľudnatejšou krajinou. Spory o pozemky trvajú už od roku 1993, teda od času, keď sa rozdelilo bývalé Československo.
Čína pred desiatkami rokov poskytla Československu zadarmo pozemok na výstavbu veľvyslanectva v Pekingu. Po rozdelení štátu ostali česká a slovenská ambasáda vedľa seba, pozemok tak využíva aj naša strana. Ide o lukratívnu lokalitu v diplomatickej štvrti, ktorá je len pár minút autom od centra čínskej metropoly. Čína si po roku 1993 nárokovala v rámci reciprocity pozemok zadarmo aj na slovenskom území. Keďže taký nedostala, rozhodla sa neplatiť nájomné. Server aktuality.sk napísal, že budovu svojej ambasády na Jančovej ulici v Bratislave si najľudnatejšia krajina sveta užíva už siedmy rok zadarmo.
Ešte v roku 2009 mala Čína zaplatiť Slovensku nájomné vo výške asi štvrť milióna eur. Neurobila tak, budovu neopustila a nepodpísala ani novú nájomnú zmluvu. Dlh rástol každý rok o 200 000 eur. Peniaze za nájom predtým dostávala na účet Správa služieb diplomatického zboru, ktorá ich vo forme dividend vyplácala štátu. Slovensko tak za prenájom prišlo o takmer jeden a pol milióna eur. Hovorca rezortu diplomacie Peter Stano nám potvrdil, že o recipročnom vysporiadaní pozemkov sa rokuje od roku 1993. „Čo sa týka objektu čínskeho veľvyslanectva v Bratislave, v súčasnosti sú zvažované viaceré alternatívy riešenia. Tie budú predmetom expertných rokovaní s čínskou stranou v nadchádzajúcom období,“ povedal Stano.