Ide o jazyky srbský a ruský. Zástupcovia ruskej a srbskej menšiny na Slovensku svoj návrh formálne predniesli prostredníctvom Výboru pre národnostné menšiny a etnické skupiny (VNMES).
"O možnosti uznania ruštiny a srbčiny ako menšinových jazykov v zmysle Európskej charty regionálnych alebo menšinových jazykov prebieha v súčasnosti intenzívna odborná diskusia medzi dotknutými ministerstvami a Úradom splnomocnenca vlády SR pre národnostné menšiny," uviedol komunikačný odbor úradu vlády. Úrad splnomocnenca inicioval pracovné stretnutie ku konkretizácii ďalšieho postupu. Na rokovaní sa majú zúčastniť aj zástupcovia ministerstva zahraničných vecí i predstavitelia oboch menšín.
"Podpredseda VNMES by mal následne materiál predložiť na rokovanie Rady vlády SR pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť, čím sa začne proces akceptácie ruského a srbského jazyka v rámci charty v SR," vysvetlil komunikačný odbor ÚV SR.
Rusi majú na Slovensku status národnostnej menšiny od roku 2005, žije ich tu približne 2000, najviac v Bratislavskom, Prešovskom a Košickom kraji. Srbi sú oficiálnou národnostnou menšinou v SR od roku 2010, podľa posledného sčítania obyvateľov v roku 2011 ich tu žilo necelých 4000, najviac v Bratislavskom a Trnavskom kraji.
V zmysle Európskej charty je v SR ako menšinový jazyk v súčasnosti evidovaný maďarský, český, rómsky, rusínsky, ukrajinský, bulharský, nemecký, poľský a chorvátsky jazyk. Ich používanie a podporu monitorujú pravidelné správy o implementácii Európskej charty regionálnych alebo menšinových jazykov v SR. Rada vlády pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť na svojom stredajšom (11.3.) rokovaní odporučila vládnemu kabinetu schváliť v poradí už štvrtú správu.