Ochorenie jej zistili náhodou. Po dvoch rokoch bolestí jej ho najprv na ultrazvuku označili za zápal pankreasu a až zlomenina ruky, ktorú spôsobili metastázy v kostiach, ich priviedla ku konečnej diagnóze rakoviny."Mala som ju v pokročilom, neoperovateľnom štádiu, synovi oznámili, že mám pred sebou len tri mesiace života. V nemocnici som chcela skočiť z 13. poschodia, zastavili ma však zamknuté okná," povedala.
Božena Hrehová bojuje s ochorením už desať rokov. Priznala, že si vytrpela veľa. Metastázy jej spôsobili zlomeninu chrbtice, podstupovala ťažké liečby, z ktorých sa jej robili otvorené rany na nohách. "Do budúcnosti sa pozerám s obavami, no nevzdávam to," dodala.
Žena z Michaloviec má z dvoch druhov nádorov pankreasu ten menej agresívny. Patrí medzi desať percent pacientov s lepšou prognózou. S rakovinou pankreasu bojuje asi 800 Slovákov, ukazujú posledné štatistiky. Slovensko je krajinou s druhým najvyšším výskytom tohto ochorenia a úmrtnosťou v Európe.
Rakovina pankreasu je podľa odborníkov zákerné ochorenie a veľkú časť pacientov čaká skorá smrť. Problém je v neskorej diagnostike, ktorú komplikujú nešpecifické príznaky. "Pacienta bolí brucho, svrbí koža, človek môže stratiť na hmotnosti, môžu mu tiež zožltnúť bielka. Na problém neukážu ani krvné testy," upozornil onkologický lekár Radovan Barilla. Nádor sa v tele pacienta môže nebadane tvoriť roky, situáciu komplikuje aj fakt, že v tele býva skrytý za ostatnými orgánmi.
Pacientom v pokročilom štádiu najviac pomáha takzvaná nanopartikulová technológia kombinovaná s inými cytostatikami (lieky používané pri chemoterapii, pozn. TASR), myslí si Barilla. "Úspešne utlmuje príznaky a predĺži život o niekoľko mesiacov," povedal.
Na Slovensku má táto liečba momentálne štatút registrovaného nekategorizovaného lieku a pacienti ju môžu dostať len po mimoriadnom schválení zdravotnou poisťovňou, čoho sa mnohí nedožijú. Zaužívaná liečba rádioterapiou a chemoterapiou je podľa lekára nedostatočná.
"Relatívne dobrú prognózu majú pacienti so skorou diagnostikou ochorenia. Nádor im možno chirurgicky vybrať a ak sa k tomu pridruží zaisťovacia chemoterapia, život možno predĺžiť aj o roky," povedal Barilla. Liečbu pankreasu v súčasnosti označil za obmedzenú. Podľa neho treba tlačiť na inovatívne spôsoby diagnostiky a liečby.
"Doteraz sa nepodarilo identifikovať žiadny spoľahlivý skríningový test, ktorý by dokázal správne a včas odhaliť toto ochorenie. Aj to je dôvod, prečo sa naše združenie podieľalo na založení európskej platformy karcinómu pankreasu na pôde Európskeho parlamentu," povedala Jana Pifflová Španková, zakladateľka združenia Europacolon Slovensko, ktoré zvyšuje povedomie o rakovine hrubého čreva a pankreasu.