Tá si vyžiadala najmenej šesť ľudských životov a zanechala za sebou rozsiahle materiálne škody. Uviedla to agentúra Reuters.
Zatiaľ nepotvrdené údaje hovoria o najmenej 44 obetiach. Humanitárni pracovníci, ktorí cez víkend začali s mapovaním škôd, sa obávajú, že počet obetí bude stúpať, nakoľko doteraz boli známe údaje len z oblasti okolo hlavného mesta. Obavy sú najmä o menšie odľahlé ostrovy.
Prezident ostrovnej krajiny Baldwin Lonsdale, ktorý je v súčasnosti v Japonsku na konferencii OSN k predchádzaniu škôd pri živelných pohromách, v sobotu vyzval svet na pomoc spustošenej krajine. "Dnes sa vám prihováram s veľmi ťažkým srdcom. Neviem, aký dopad mal v skutočnosti cyklón Pam na Vanuatu, nakoľko ešte nemáme potvrdené správy. V mene vlády a obyvateľov Vanuatu sa obraciam na globálne spoločenstvo, aby podalo pomocnú ruku v súvislosti s touto pohromou," citovala prezidenta spravodajská stanica CNN.
Víchor ničil lode a prerušil dodávky elektriny
"Vláda vyhlásila stav núdze na celom území," povedal agentúre AFP z Vanuatu hovorca úradu povereného riešením katastrof Paulo Malatu. Humanitárna organizácia Oxfam uviedla, že v hlavnom meste súostrovia cyklón poškodil až 90 percent domov. Víchor, ktorého rýchlosť podľa agentúry Reuters presahovala 300 kilometrov za hodinu, ničil lode a úrodu a prerušil dodávky elektriny a telekomunikačné spojenie, ktoré nebolo doteraz obnovené.
"Naše telekomunikačné linky stále nefungujú. Nemáme informácie z iných miest ako z metropoly Port Vily," povedal Malatu. "Postihnutí teraz najviac potrebujú prístrešky, potraviny a hygienické potreby," dodal.
Životy ľudí na ostrovoch a práca humanitárnych pracovníkov sú komplikované skutočnosťou, že mnohé z ciest ostávajú neprejazdné kvôli popadaným stromom a obyvatelia sú odrezaní od dodávok pitnej vody a elektriny.
Agentúra Reuters dodáva, že zatvorené je aj letisko v hlavnom meste Port Vila. Úrady však dúfajú, že počas nedele sa podarí letisko aspoň čiastočne sprístupniť pre lietadlá s humanitárnou pomocou.