Odborníci im názorne predviedli a prezradili tajomstvá reštaurátorského umenia. Pôvodnú podobu vzácnym obrazom, cennému nábytku či predmetom z kovu môžu dodať aj pomôcky, ktoré by ste vôbec nečakali. Treba však dať pozor! Nie všetky prostriedky sú vhodné aj pre laikov.
„My konzervujeme priamo v kaštieli a menšie predmety v dielni. Riedidlom alebo technickým benzínom sa odmastia a potom na čistenie slúžia filcový kotúč a jemné kefky. Používame aj tzv. ultrazvukové čističky,“ vraví o reštaurovaní kovového príboru, tanierov a váz Barbora Baloghová. V domácnosti sú vhodné aj iné techniky. „Niekto čistí len teplou vodou s jarou či najemno zubnou pastou,“ dodala.
Drevo ochráni živica z palmy
Konzervátor nábytku Kristián Bodrogy úpravu drevených povrchov doma vôbec neodporúča, aby nevznikli škody. „Reštaurovať nábytok je vhodné pri vnútornej teplote od 20 do 35 °C. Využívame pri tom včelí vosk, v istom zriedenom pomere živicu z indickej palmy, no aj klasickú diavu. Platí heslo, že pomaly ďalej zájdeš,“ povedal odborník.
Žlč - odmasťovač obrazov
Pri čistení obrazov sa treba vyvarovať babských rád. „Maľby by sa týmto spôsobom skôr zničili. Pomôcok je mnoho, no aj pri saponátoch, liehu či terpentínovom oleji treba vedieť, čo a ako. Pri odmasťovaní je napríklad vhodná žlč z vola a na nažehlenie plátna zase špeciálny balzam,“ prezradila reštaurátorka obrazov Anna Lachová. Aby nedošlo k znehodnoteniu vzácnych malieb, ošetrenie treba nechať radšej na skúsených odborníkov.