Nemá tam zatiaľ "pevné korene", mohla by však poskytnúť jednotné vedenie inak izolovaným povstaleckým skupinám, varoval. Informovala o tom tlačová agentúra AP
Zástupca ruského veľvyslanca pri OSN pre politické záležitosti Vladimir Safronkov tlmočil obavy Moskvy z nárastu teroristickej hrozby v Afganistane, osobitne na donedávna pokojnom severe, hraničiacom s bývalými sovietskymi republikami, ktoré "zostávajú našimi priateľmi a spojencami". A vyzval BR OSN na zastavenie expanzie extrémistickej IS, ktorá "šíri radikálny islam".
"Krajiny regiónu majú oprávnené obavy z tohto vývoja udalostí," pokračoval Safronkov. Zdôraznil, že "je kategoricky neprijateľné", aby sa z oblasti stalo ďalšie bezpečné útočisko pre extrémistov. Afganský veľvyslanec pri OSN Zahir Tanin súhlasil s tým, že sa objavili správy, podľa ktorých IS prenikajú do ďalších oblastí, vrátane Afganistanu. "Hlavným nepriateľom, ktorému čelíme, je Taliban....", vyhlásil, pripúšťajúc existenciu "extrémne orientovaných frakcií".
BR OSN na pondelňajšom zasadnutí jednohlasne schválila predĺženie misie OSN v Afganistane o rok, do 17. marca 2016. Rezolúcia, ktorú rada schválila, vyzýva afganskú vládu, aby s pomocou medzinárodného spoločenstva pokračovala v riešení hrozieb zo strany Talibanu, al-Káidy a ďalších extrémistických zoskupení a tiež problému obchodníkov s drogami. Islamský štát menovite nespomína. Haysom, Safronkov i Tanin zdôraznili význam, aký má pre mier v Afganistane celospoločenské zmierenie. Rezolúcia BR OSN zdôraznila význam "Afgancami vedeného" politického procesu, ktorý podporí zmierenie všetkých tých, ktorí odsúdia násilie, nemajú žiadne spojenie s teroristickými organizáciami a rešpektujú ústavu vrátane práv žien.