Najväčší rozdiel v zárobkoch bol vo sfére obchodu, kde ženy dostali menej až o tretinu. Jedinou oblasťou, kde mali platy vyššie, bola zákaznícka podpora. Zatiaľ čo v Európskej únii ženy zarábajú priemerne o 16 % menej ako muži, u nás to v minulom roku bolo až o 22 %. Na Slovensku platová rovnosť pokrivkáva najmä v oblasti obchodu, ženy tu zarobia podstatne menej. „Rozdiel v platoch je tu takmer tretinový,“ informuje Miroslav Dravecký z portálu Platy.sk. „Oveľa viac žien pracuje na pozíciách ako pokladníčka alebo telemarketingová pracovníčka, kde sú platy nižšie. Naopak, muži vo väčšej miere pracujú na pozíciách ako obchodný analytik či nákupca, kde sú zase mzdy vyššie,“ dodáva. Jedinou oblasťou, kde platy žien aspoň o málo prevyšujú platy mužov, je zákaznícka podpora. Na pozíciách v tejto oblasti zarobia ženy 1 094 eur mesačne, muži o osem eur menej a ich priemerný mesačný plat je 1 086 eur.
Ženy si na pohovoroch pýtajú menej
Zaujímavé je, že ženy sa oproti mužom platovo podhodnocujú aj samy. Pri vypĺňaní životopisov, ktoré obsahujú aj kolónku očakávaný plat, v priemere uvádzajú sumu 717 eur, zatiaľ čo muži 949 eur. Znamená to, že nižšie zárobky očakávajú, už keď na pracovný trh vstupujú.
Diskriminácia by tu nemala byť
Slavěna Vorobelová z Národného inšpektorátu práce
V pracovnoprávnych vzťahoch sa zakazuje diskriminácia zamestnancov z dôvodu pohlavia. Inšpektorát práce v roku 2014 riešil 31 prípadov porušenia zásad rovnakého odmeňovania. Najviac ich bolo v Bratislave, najmenej v Trenčíne. Pozitívom je, že oproti roku 2013 ich bolo o 13 menej.
Čo si ženy vážia na kolegoch
- zodpovednosť
- spoľahlivosť
- profiesionalitu
- tímový prístup
Čo si muži vážia na kolegyniach
- dôslednosť
- odbornosť
- ochotu podeliť sa so skúsenosťami a s vedomosťami