Liter mlieka môže ísť dole aj o 8 centov. Čo vyzerá ako dobrá správa pre nakupujúcich, nie je až taká dobrá pre výrobcov mlieka a družstvá. Niektorí z nich sa obávajú najhoršieho a hovoria o zrušení chovov dojníc, či dokonca prepúšťaní. Európska únia už od apríla nebude brániť produkcii mlieka a ustupuje od kvót. V praxi to znamená, že producenti môžu vyrábať toľko mlieka, koľko uznajú za vhodné. Tiež to, že slovenskí spracovatelia mliekarenských výrobkov viac nebudú musieť nakupovať časť mlieka od našich producentov a budú môcť napríklad brať lacnejšie od zahraničných dodávateľov. Hoci má táto zmena za následok zníženie cien jogurtov, mlieka, masla či syrov na pultoch potravín aj o 10 percent, objavujú sa hlasy, ktoré hovoria o likvidačnej situácii pre slovenských producentov mlieka. S tým môže súvisieť rušenie celých chovov a prepúšťanie v pôdohospodárstve.
Zahraničiu nevedia konkurovať
„Spoločná poľnohospodárska politika nedosiahla spravodlivý systém prideľovania dotácií. Preto ani slovenskí farmári a ani slovenskí výrobcovia potravín nedokážu konkurovať okolitým štátom EÚ. Najmä štáty s rozsiahlou poľnohospodárskou produkciou, ako sú Nemecko, Francúzsko, ale aj Poľsko, sa intenzívne pripravujú na zrušenie kvót na produkciu mlieka a svojou produkciou prispievajú k zintenzívneniu tlaku na ceny mlieka,“ hovorí o probléme riaditeľka Potravinárskej komory Jarmila Halgašová. „Naši prvovýrobcovia majú dlhodobé straty, hoci sa prijali nejaké opatrenia zo strany ministerstva. Problém s cenami je preto, že je ho veľká nadprodukcia. Nielen v Európe, aj v Austrálii, na Novom Zélande či v Spojených štátoch. Spotreba tak rastie pomalšie ako produkcia,“ pridáva sa Margita Štefániková zo Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka. Väčšina chovateľov má preto obavy a hovorí o najhoršom. „Ak by sa znižovala výkupná cena mlieka, tak už nebudeme zachraňovať stádo, ale ho zrušíme,“ priznala Janka Fazekasová z Roľníckeho družstva Trhovište s tým, že momentálne zamestnávajú 30 ľudí a pri zrušení chovu by viac ako polovica musela odísť.
Becík nezúfa
Existujú však aj farmári, ktorí tvrdia, že na vyplakávanie nie je dôvod. Patrí medzi nich napríklad bývalý minister poľnohospodárstva Stanislav Becík, ktorý predsedá družstvu v Dvoroch nad Žitavou. Podľa neho by slovenskí farmári s likvidáciou kvót nemali mať žiadne problémy. „Po prvé, Slovensko ich nikdy neplnilo ani na 80 %. A po druhé, chovatelia, tak ako iné priemysly, sa musia prispôsobiť podmienkam,“ myslí si. Exminister, ktorý o poľnohospodárstve rozpráva ako z veľkej knihy, je rozčarovaný z neustáleho plaču väčšiny chovateľov nad výkupnými cenami mlieka. „Keď ho nedokážu vyrobiť lacnejšie, je logické, že nariekajú. Prečo však chovajú čierne kravy, ktoré sú náročnejšie na chov? Oveľa jednoduchšie, a aj lacnejšie, je chovať naše pôvodné strakaté plemená. Jednoducho je to o nevhodnosti chovaného plemena. Krava musí byť dlhoveká, aby sa aspoň sedemkrát otelila. U sedliaka sa kedysi krava otelila aj desaťkrát, tak prečo to nejde teraz?“ tvrdí Becík, ktorý chová v družstve 780 kusov dobytka. Keďže v súvislosti so zrušením kvót hrozí aj prílev zahraničných mliečnych výrobkov na naše pulty potravín, pýtali sme sa ministerstva pôdohospodárstva, ako tomu zabrániť. „Neočakáva sa enormný nárast zahraničných mliečnych výrobkov na slovenskom trhu, pričom prioritou rezortu bude naďalej propagovať výrobky z domáceho trhu a klásť dôraz na ich zastúpenie v obchodných reťazcoch,“ odpovedali nám z rezortu.
Čo spôsobí zníženie cien mlieka
Prvovýrobcovia
Roľnícke družstvo Trhovište:
- Dúfajme, že k zníženiu výkupných cien mlieka nedôjde, inak zrušíme chov dojníc. Tým príde o prácu veľa ľudí a vplyv to bude mať aj na firmy, ktoré nás zásobujú prípravkami na živočíšnu výrobu.
Poľnohospodárske družstvo Voľa:
- Nebudeme sa hrnúť do nejakých veľkých investícií, pretože doba vyzerá neistá. Určite bude časť chovateľov zvažovať zrušenie chovu dojníc. Ak budú produkovať stratu, nebudú držať ani svojich zamestnancov.
Spracovávatelia
MILSY, Bánovce nad Bebravou:
- Mlieko máme výlučne od slovenských výrobcov. Výkupná slovenská cena kopíruje vývoj na európskom trhu. Pokiaľ sa cena zníži tu aj v Európe, tak sa bude znižovať aj naša cena. Ak sa nič nezmení, cena zostane rovnaká.
Milk-Agro, Prešov: - Nie je to pre nás také smerodajné, pretože sme jediná mliekareň na Slovensku, ktorá má v zmluve zakotvenú minimálnu cenu. Aj keď Slovensko pôjde pod nejakú cenu, tak my sa budeme držať na 31 centoch. Ak bude inde cena nižšia o 20 - 30 %, tak to neudržíme ani my.
Nabaliť sa môžu obchodníci
Pokiaľ cena mlieka pôjde nadol, niektoré mliekarenské spoločnosti podľa toho upravia ceny svojich výrobkov a obchodníkom ich tak budú predávať lacnejšie. Tí to však môžu podľa Pavla Durca z družstva Vrátno využiť. Ceny v niektorých potravinách by sa tak nakoniec vôbec zmeniť nemuseli.