Najkrajší pohľad naň však bude o 10.45, keď sa na nás bude slnko doslova usmievať. Neúplné zatmenie sme mohli pozorovať naposledy v roku 1999, toto však bude ešte o niečo výnimočnejšie, pretože sa prekrýva s jarnou rovnodennosťou. Slnko krátko pred polnocou vstúpi nad nebeský rovník a začne sa kalendárna a astronomická jar. Na Slovensku bude zatmenie trvať približne 2 hodiny a 20 minút a pozitívne je, že má byť jasná obloha. Mesiac v maximálnej fáze zakryje slnko na 70 percent.
Zatmenie slnka láka milióny nadšencov po celom svete. Najbližšie čiastočné zatmenie nás čaká až 10. 6. 2021, keď však mesiac zakryje len 4 percentá. O niečo výraznejšie bude 25. 10. 2022, keď zakryje 35 % dennej hviezdy, a 12. 8. 2026 bude slnko prekryté mesiacom takmer celé, na 86 %. Úplného zatmenia sa naša generácia nedožije. Pozorovateľné bude až o 120 rokov, a to 7. októbra. Trvať bude 3 minúty.
Pozerajte sa na slnko bezpečne
- nedívajte sa priamo do slnka,
- bez dohľadu odborníka sa nepozerajte do ďalekohľadu alebo hľadáčika namiereného na slnko,
- použite zváračské okuliare, prípadne sklo do zváračských okuliarov s filtrom č. 11 alebo 12 (kúpite ho v železiarstve),
- vhodná je aj ochranná fólia astrosolár (kúpite v špecializovaných predajniach),
- 100 % ochranu zaručia fóliové slnečné okuliare, majú papierový rám a priezory zo špeciálnej tmavej plastovej fólie alebo z lesklej pokovovanej fólie.
Skryté riziko
MUDr. Radovan Piovarči, primár Očnej kliniky NeoVízia:
V žiadnom prípade nepozerajte do slnka dlhodobo, ide o jednu z najčastejších príčin slepoty. Výnimočne nebezpečné je zatmenie, vydržíte sa doň pozerať dlhšie a nevnímate riziko. Nepozerajte ani cez objektív fotoaparátu či kamery.
Takto prírodný úkaz nafotíte
- K fotoaparátu si zabezpečte statív a polarizačný filter.
- Ešte lepší je čo najtmavší špeciálny neutral density.
- Bez filtra na slnko nemierte, nepoužívajte namiesto neho ani zváračské masky.
- Fotografovať cez disketu je riskantné, určite nepoužívajte ani mobilný telefón
- Pri fotení sa snažte o maximálne zaclonenie objektívu (clona minimálne 8) a čo najnižšiu citlivosť (ISO 100).
Predstavenie s odborníkmi
Stará Lesná
Na parkovisku pred Astronomickým ústavom SAV v Starej Lesnej bude verejné pozorovanie čiastočného zatmenia slnka. Pre zvedavcov bude k dispozícii aj ďalekohľad a projekcia.
Bratislava
Pozorovanie pre verej nosť bude v prípade priaznivého počasia v Bratislave na nábreží Dunaja pri Prírodovednom múzeu SNM. V maximálnej fáze bude zakrytých 68,8 % disku slnka.
Prešov
Ďalekohľadmi môžete pozorovať zatmenie slnka vo Hvezdárni a planetáriu v Prešove na Dilongovej ulici 17. Vstupné pre pozorovateľov je 1 euro.
V Trnave
môžete byť k zatmeniu ešte bližšie. V prvý jarný deň sa bude po zorovať z Mestskej veže z výšky 29 metrov. Začne sa aj súťaž o naj lepšiu „selfie“ fotografiu z Mestskej veže.
Banská Bystrica
Firma TROMF organizuje pozorovanie zatmenia slnka prostredníctvom astronomických ďalekohľadov a tiež formou projekcie v Banskej Bystrici na Námestí SNP a vo hvezdárni na Vartovke.
Nitra
Na pozorovanie zatmenia slnka pozýva aj Katedra fyziky UKF. Nadšenci sa môžu zísť pred budovou Fakulty prírodných vied UKF v Nitre na Triede Andreja Hlinku 1.
Michalovce
Hvezdáreň v Michalovciach ponúka záujemcom pozorovanie čiastočného zatmenia slnka na Námestí oslobo diteľov prenosným ďale kohľadom typu Ce lestron Nexstar 5 SE so slnečným filtrom.