Nový zákon o odpadoch z dielne ministra životného prostredia Petra Žigu sa na odsúhlasenie poslancami pripravoval vyše roka. Napokon prešiel len vďaka hlasom smeráckych zákonodarcov, výhrady k nemu mali opozičníci aj niektorí odborníci. Jednou z najzásadnejších zmien, ktorú zavádza, je fakt, že za kovový šrot sa na Slovensku bude platiť len bezhotovostným prevodom. Platba poštovou poukážkou alebo bankovým prevodom je pritom od marca odsúhlasená už aj v Česku. Podľa tamojšej inšpekcie sa ju podnikatelia naučili obchádzať - zberné suroviny vystavujú zmenky, ktoré ihneď preplácajú.
Nová legislatíva má okrem tejto novinky motivovať ľudí triediť odpad, aby zaň nič neplatili, lebo sa oň postará priemysel zadarmo. Platí to pre výrobcov či dovozcov elektra, áut, pneumatík, ale aj papiera, plastov či skla. „Tým by sme znížili náklady na komunálny odpad v obciach skoro o tretinu, asi o 30 miliónov eur,“ predpovedá Žiga. Docieliť chcú zvýšenie triedenia oproti súčasnosti. Ročne totiž končí na skládkach 75 percent asi z 1,7 milióna ton komunálneho odpadu. Ľudia by mali platiť iba za odpad, ktorý nevytriedia a nevyseparujú. Niekde môžu podľa ministerstva poplatky klesnúť.
Proti návrhu sa postavili viacerí opoziční poslanci. „Odsudzujeme najmä vytvorenie monopolu pri zbere a spracovaní druhotných surovín či vyššie poplatky pre občanov,“ hovoria saskári. Za nekvalitný ho považuje aj Most. „Tento zákon má snahu riešiť výhody pre lobistické skupiny na úkor občanov. Obávame sa, že zákon bude mať negatívne dôsledky pre občana v podobe vyšších poplatkov za odpad, a tým sa bude rozširovať počet nelegálnych skládok na Slovensku,“ uvádzajú. Predstavitelia IT Asociácie aj najväčšia organizácia na zhodnocovanie elektroodpadov SEWA legislatívu považujú za monopolizáciu systému, klientelizmu a korupcie.
Nové pravidlá v zákone o odpadoch:
- Slovákov majú naučiť separovať a recyklovať
- za čierne skládky sú zodpovedné obce a mestá
- ruší sa Recyklačný fond - zavádza sa princíp rozšírenej zodpovednosti výrobcu a dovozcu za výrobok (od jeho uvedenia na trh až po jeho likvidáciu)
- o separovaný odpad sa majú starať výrobcovia prostredníctvom svojej organizácie
- ľudia budú platiť iba za odpad, ktorý nevytriedia - niekde by mali poplatky klesnúť
- sprísnenie podmienok výkupu kovového šrotu - bez platieb v hotovosti, výkup budú sledovať kamery
- zákaz ukladať na skládky biologicky rozložiteľný odpad (okrem starých plienok a plachiet)
- väčšie kompetencie polície pri likvidácii čiernych skládok
* platia od 1. 1. 2016